TĒMA: Pensijas

Brīvprātīgās iemaksas pensijai var veikt tad, ja persona nav sociāli apdrošināta

J
jautā:
06. aprīlī, 2021
Iveta

Labdien! Esmu pašnodarbinātā, līdz pensijai 4 gadi, vai varu papildus maksāt sociālo nodokli lielākam pensijas uzkrājumam 1. un 2. līmenī?

A
atbild:
26. aprīlī, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Saimnieciskās darbības veicējam/pašnodarbinātajam ir jāmaksā iedzīvotāju ienākuma nodoklis (par gadu) un jāveic valsts sociālās apdrošināšanas obligātās iemaksas (VSAOI). Ja ienākums mēnesī sasniedz minimālās algas apmēru (500 eiro), tad sociālo iemaksu (likme 31,07%) jāsamaksā par katru ceturkšņa mēnesi nākamajā ceturksnī.

Ja ienākums mēnesī pārsniedz 500 eiro, tad iemaksas var veikt no visas summas.

Ja ienākums ir līdz 500 eiro mēnesī, tad maksā  5% pensiju apdrošināšanai, no šā gada jūlija – 10%.

Brīvprātīgi valsts pensiju apdrošināšanai var pievienoties tikai:

  • persona, kura pastāvīgi dzīvo Latvijā un nav obligāti sociāli apdrošināta;
  • persona, kurai nav piešķirta valsts vecuma pensija saskaņā ar likumu “Par valsts pensijām”;
  • persona, kura ir nodarbināta lauksaimniecības sezonas darbos un maksā sezonas laukstrādnieku ienākuma nodokli, ja tā nav darba ņēmējs pie cita darba devēja vai nav obligāti sociāli apdrošināta persona kā pašnodarbinātais;
  • profesionālie sportisti;
  • diasporas locekļi, kas vienlaikus nav obligāti apdrošinātas personas (arī citā valstī), kā arī nesaņem pensiju savā mītnes valstī ES vai valstī, ar kuru Latvijai ir noslēgts sociālās drošības līgums;
  • līdz 2023. gada 31. decembrim persona, kura nav sasniegusi valsts vecuma pensijas piešķiršanai nepieciešamo vecumu vai kurai nav piešķirta valsts vecuma pensija un kura saņēmusi dīkstāves pabalstu, dīkstāves palīdzības pabalstu vai vecāku pabalsta turpinājumu. Tiesības veikt brīvprātīgās iemaksas ir par minēto pabalstu saņemšanas periodu.

Brīvprātīgo iemaksu objekts ir brīvprātīgi apdrošinātās personas izvēlēti līdzekļi, no kuriem aprēķina un veic brīvprātīgās iemaksas Ministru kabineta noteikumos Nr. 976 “Noteikumi par brīvprātīgu pievienošanos valsts sociālajai apdrošināšanai noteiktajā kārtībā.