TĒMA: Mājoklis

Kā sadalīt māju atsevišķos dzīvokļos

J
jautā:
06. aprīlī, 2021
Elita Celina

Labdien! Kā var nomainīt privātmājas statusu no kopīpašuma uz kādu citu - dvīņu māja, māja ar diviem dzīvokļiem?

A
atbild:
12. aprīlī, 2021
Inese Helmane
LV portāls

LV portāls šo jautājumu jau ir skaidrojis publikācijā “Mājas sadalīšana dzīvokļa īpašumos”.

Lai rosinātu atzinuma sagatavošanu par ēkas sadali dzīvokļa īpašumos, ēkai ir jābūt kadastrāli uzmērītai, nodotai ekspluatācijā, ēkas galvenajam lietošanas veidam Kadastrā jābūt – “dzīvojamā ēka”, visām telpu grupām jābūt reģistrētām Kadastrā, ēkai ir jābūt reģistrētai zemesgrāmatā.

Lēmumu par dzīvojamās mājas sadalīšanu dzīvokļa īpašumos saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumu pieņem īpašnieks, kopīpašuma gadījumā – visi kopīpašnieki.

Valsts zemes dienestā jāiesniedz ēkas īpašnieka vai visu īpašnieku iesniegums par nekustamā īpašuma sadali, kopīpašuma gadījumā – visu kopīpašnieku piekrišana sadalīt nekustamo īpašumu (dokuments, kurā atspoguļota visu kopīpašnieku piekrišana ēkas sadalei dzīvokļa īpašumos un kopīpašuma domājamo daļu pārgrozīšanai).

Valsts zemes dienests sagatavo atzinumu par dzīvojamās mājas sadalīšanu dzīvokļa īpašumos un kopīpašuma domājamo daļu aprēķinu, ja dzīvojamās mājas īpašnieks vēlas dzīvojamo māju sadalīt dzīvokļa īpašumos un tos reģistrēt zemesgrāmatā kā patstāvīgus īpašumus.