Epidemioloģiskā situācija neatceļ prasības, kas jāizpilda, lai saņemtu sociālos pakalpojumus

J
jautā:
07. martā, 2021
Dace

Labdien! Drauga mammai ir māsa (pensionāre), un pēdējā laikā viņai ir garīga rakstura traucējumi. Tāpēc viņa atvesta pie māsas dēla dzīvot. Šobrīd ir doma nokārtot aprūpi par viņu. Aizvesta pie ģimenes ārsta, lai kārtotu U27 izziņu. Bet sākas riņķa dancis: psihoterapeits, neirologs... Kāpēc tā, ja novirzes ir acīmredzamas? Vēl vairāk mulsina dzenāšana šajos epidemioloģiskajos apstākļos.

A
atbild:
29. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

No jūsu jautājumā izklāstītā nav saprotams, par kāda veida aprūpi ir runa. Bet jebkurā gadījumā, lai saņemtu sociālo pakalpojumu, ir jānokārto formalitātes, kas noteiktas tiesību aktos. Ja bijāt sociālajā dienestā, pie ģimenes ārsta, jums, visticamāk, ir paskaidrots, kādu speciālistu atzinumi nepieciešami.

Ministru kabineta noteikumi Nr. 138 “Noteikumi par sociālo pakalpojumu saņemšanu” nosaka: lai saņemtu sociālos pakalpojumus, persona uzrāda personu apliecinošu dokumentu un iesniedz sociālajā dienestā:

  1. iesniegumu;
  2. ģimenes ārsta izsniegtu izziņu par personas veselības stāvokli, kurā norādīts(-i) funkcionālo traucējumu veids(-i) un akūtas infekcijas (piemēram, plaušu tuberkuloze aktīvajā stadijā, akūtas infekcijas slimības) pazīmes (ja tādas ir), kas var ietekmēt sociālo pakalpojumu sniegšanas kārtību. Izziņā papildus norāda rekomendācijas aprūpei un profilaksei, ja persona vēlas saņemt aprūpi mājās (tai skaitā drošības pogas pakalpojumu), pakalpojumu grupu mājā (dzīvoklī), pusceļa mājā, dienas aprūpes centrā, specializētās darbnīcas pakalpojumu, īslaicīgās sociālās aprūpes jeb atelpas brīža pakalpojumu vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas pakalpojumu institūcijā;
  3. psihiatra atzinumu par personas psihisko veselību un speciālajām (psihiatriskajām) kontrindikācijām sociālo pakalpojumu saņemšanai (1. pielikums) (attiecināms tikai uz personām ar garīga rakstura traucējumiem, ja tās vēlas saņemt aprūpi mājās (tai skaitā drošības pogas pakalpojumu), pakalpojumu grupu mājā (dzīvoklī), pusceļa mājā, dienas aprūpes centrā, specializētās darbnīcas pakalpojumu, īslaicīgās sociālās aprūpes jeb atelpas brīža pakalpojumu vai pakalpojumu ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā);
  4. dokumentus par ienākumiem, ja personai jāveic maksājums par sociālo pakalpojumu un pašvaldībai nav pieejama šāda informācija;
  5. citus dokumentus, ja tie nepieciešami lēmuma pieņemšanai par atbilstoša sociālā pakalpojuma piešķiršanu.

Turklāt ierobežojumi saistībā ar Covid-19 izplatības ierobežošanu attiecas arī uz sociālo pakalpojumu sniedzēju darbību, jāievēro epidemioloģiskās drošības prasības un nepieciešamie piesardzības pasākumi.

Ministru kabineta 2020. gada 9. jūnijā noteikumos Nr. 360 “Epidemioloģiskās drošības pasākumi Covid-19 infekcijas izplatības ierobežošanai” ir noteikti arī īpašie epidemioloģiskās drošības pasākumi sociālo pakalpojumu saņemšanai:

Ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcija pakalpojumu ar izmitināšanu nodrošina, ja:

  1. personai, kas tiek ievietota institūcijā, sadarbībā ar ģimenes ārstu ne agrāk kā divas dienas pirms ievietošanas veikts Covid-19 tests un tas ir negatīvs, izņemot bērnus, kuriem nekavējoties (ārkārtējos gadījumos) nepieciešams nodrošināt uzturēšanos krīzes centrā vai ilgstošas sociālās aprūpes un sociālās rehabilitācijas institūcijā;
  2. personai, kas tiek pārvesta no stacionārās ārstniecības, ne agrāk kā divas dienas pirms iestāšanās institūcijā veikts Covid-19 tests;
  3. persona pēc uzņemšanas institūcijā 14 dienas atrodas pašizolācijā.

Citās institūcijās sociālo pakalpojumu ar izmitināšanu sniedz personai bez elpceļu saslimšanas pazīmēm, ja viņa atbilst vienai no šādām prasībām:

  1. persona var uzrādīt dokumentu, ka viņai veikts Covid-19 tests ne agrāk kā trīs dienas pirms iestāšanās institūcijā un tas ir negatīvs;
  2. personai ne agrāk kā nedēļu pirms ierašanās institūcijā ir izsniegta ārstējošā vai ģimenes ārsta izziņa par kontrindikāciju neesību pakalpojuma saņemšanai.