TĒMA: Finanses

Vai nepilngadīgais var darboties ar kriptovalūtu

J
jautā:
01. februārī, 2021
Artūrs

Vai nepilngadīgais var “rakt” un atsavināt kriptovalūtu?

A
atbild:
16. martā, 2021
Lidija Dārziņa
LV portāls

Bērnu tiesību aizsardzības likums liedz bērnu iesaistīt smēķēšanā, alkoholisko dzērienu, citu apreibinošu vielu vai enerģijas dzērienu lietošanā, ubagošanā, pornogrāfiska rakstura materiāla izgatavošanā vai izplatīšanā, pornogrāfiska priekšnesuma sagatavošanā vai demonstrēšanā, bērnam nedrīkst būt pieejamas spēļu zāles un bērns nedrīkst piedalīties azartspēlēs.

Katrai personai ir pienākums ziņot policijai vai citai kompetentajai iestādei, ja pret bērnu ir vērsts noziedzīgs nodarījums. Par neziņošanu vainīgās personas saucamas pie likumā noteiktās atbildības.

Nav tieši noteikta lieguma nepilngadīgajam darboties ar virtuālo valūtu, tāpat kā nav lieguma rīkoties ar naudu. Arī bērniem māca finanšu pratību. Pakalpojuma sniedzējs noteic, kam atļaut pieeju savam piedāvātajam pakalpojumam un kādās robežās šī sadarbība iespējama, tajā skaitā paredz vecāku līdzdalību tajā.

Jo jebkurā gadījumā vecāku pienākums ir bērna uzraudzība, kas nozīmē rūpes par bērna paša drošību un trešās personas apdraudējuma novēršanu.

Finanšu nozares asociācijas informatīvajā materiālā “Banku finanšu pakalpojumu sniegšanas īpatnības nepilngadīgajiem” norādīts: nepilngadīgām personām ir īpašs statuss. Finanšu pakalpojumu sniegšana nepilngadīgajiem paredz papildu darbību veikšanu, un finanšu pakalpojumi pieejami ar zināmu specifiku. Katrā bankā pieejamie pakalpojumi un to saņemšanas kārtība var būt atšķirīga un atbilstoša katras bankas izvēlētajam biznesa modelim un konkrēto risku izvērtējumam.

Bankas rūpīgi un visaptveroši izvērtē nepilngadīgajiem sniedzamo pakalpojumu klāstu, to nepieciešamību un sniegšanas kārtību, lai piedāvātu tieši konkrētā vecuma nepilngadīgā interesēm atbilstošu risinājumu.

Bankas var paredzēt dažādus ierobežojumus nepilngadīgā finanšu pakalpojumiem – gan attiecībā uz summu, gan personas vecumu, no kura pakalpojums pieejams. Sarežģītos gadījumos darījumu izpilda tikai pēc nepieciešamo dokumentu saņemšanas.

Tāpat banka var piedāvāt pakalpojumus, kas trešajām personām ļauj veikt iemaksas speciālā nepilngadīgā kontā, taču šo kontu varēs izmantot tikai pats nepilngadīgais, kad viņš būs sasniedzis pakalpojuma aprakstā noteikto vecumu vai iestājoties noteiktam gadījumam.

Par rīcību ar nepilngadīgā mantu, tostarp par koppārstāvības principa ievērošanu (ja ir vecāki vai iecelti vairāki aizbildņi), atbild viņa likumiskie pārstāvji. Lai aizsargātu nepilngadīgo mantiskās tiesības un intereses, bāriņtiesai likumā noteiktajos gadījumos ir tiesības pieprasīt un bez maksas iegūt no bankām informāciju par darījumiem, kas veikti ar nepilngadīgā mantu vai nepilngadīgā vārdā, un kontu atlikumiem.

Noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma un proliferācijas finansēšanas novēršanas likuma 3. panta pirmās daļas 11. punkts noteic, ka virtuālo valūtu pakalpojumu sniedzēji ir šī likuma subjekti. To uzraudzību veic Valsts ieņēmumu dienests.

Finanšu un kapitāla tirgus komisijas ieteikumos noziedzīgi iegūtu līdzekļu legalizācijas un terorisma finansēšanas novēršanas un sankciju riska pārvaldīšanas iekšējās kontroles sistēmas izveidei un klientu izpētei norādīts: uzsākot darījuma attiecības ar nepilngadīgu personu, kuru pārstāv vecāki (vai citas personas, pamatojoties uz derīgu pārstāvības dokumentu), ievērojot normatīvajos aktos noteikto par fiziskās personas pārstāvību, iestādei būtu nepieciešams iegūt nepilngadīgās personas vecāka (vai citas personas, ja to pārstāv cita persona, pamatojoties uz derīgu pārstāvības dokumentu), kas to pārstāv iestādē, personu apliecinoša dokumenta kopiju un nepilngadīgā dzimšanas apliecības kopiju vai ieraksta vecāka pasē kopiju. Gadījumos, kad nepilngadīgai personai atbilstoši normatīvajiem aktiem ir personu apliecinošs dokuments, iestāde var noteikt: lai uzsāktu darījuma attiecības, nepilngadīgajam ir jābūt personu apliecinošam dokumentam (pasei vai personas apliecībai).