Vai Latvijā var šķirt laulību, kas noslēgta Gruzijā

J
jautā:
11. janvārī, 2021
Ieva

Labdien! Vai ir iespēja Latvijā šķirt laulību, kas reģistrēta ārvalstīs? Šajā gadījumā Gruzijā. Vai arī ir jādodas uz valsti, kurā laulība tika reģistrēta, un tur jāšķiras?

A
atbild:
13. janvārī, 2021

Jūsu laulību ir iespējams šķirt Latvijā.

Civillikuma 12. pantā ir noteikts: “Laulības šķiršana un tās atzīšana par neesošu, ja to izdara Latvijā, apspriežama pēc Latvijas likuma, neraugoties uz laulāto valsts piederību. Šajā ziņā pieļaujams izņēmums no 3. panta noteikuma tajā nozīmē, ka pēc Latvijas likuma apspriežamas arī laulāto attiecības pirms laulāto pakļaušanas Latvijas likumam.”

Ārzemēs šķirta Latvijas pilsoņu laulība atzīstama par neesošu arī Latvijā, izņemot gadījumus, kad tam pamatā liktie iemesli neatbilst Latvijas likumam un runā pretim Latvijas sabiedriskajai iekārtai vai labiem tikumiem.

Atbilstoši Civillikuma 69. pantam laulību var šķirt vai nu tiesa, vai notārs.

Pie zvērināta notāra laulību var šķirt, ja abi laulātie vienojas par laulības šķiršanu, proti, arī par mantas sadali.

Laulības šķiršana pie notāra ir ātrāka un lētāka: tā izmaksās aptuveni 100 eiro.

Šīs izmaksas veido Ministru kabineta noteikumu Nr. 737 “Noteikumi par zvērinātu notāru atlīdzības taksēm un to noteikšanas kārtību” 54. punktā paredzētā atlīdzības takse par laulības šķiršanas lietas vešanu (71,14 eiro) un PVN summa atbilstoši Pievienotās vērtības nodokļa likumā noteiktajam apmēram.

Ja laulātie nevar vienoties, laulību šķir tiesa. Turklāt tiesa laulību šķir, pamatojoties uz viena laulātā pieteikumu (atbilstoši Civillikuma 70. pantam).

Konkrēti par iespēju šķirt Gruzijā noslēgtu laulību jums ir jāsazinās ar zvērinātu notāru. Zvērinātu notāru saraksts un tālruņu numuri ir atrodami Zvērinātu notāru padomes mājaslapā.