E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 2218
Lasīšanai: 4 minūtes

Par apdrošināšanas periodu Latvijā un bezdarbnieka pabalstu Norvēģijā

J
jautā:
17. aprīlī, 2013
Ivars K

Latvijā biju strādājis un maksājis nodokļus 4gadus. 2012.gada jūlijā pārtraucu darba attiecības un devos uz Norvēģiju strādāt. Latvijā šobrīd bezdarbnieka pabalstu nevaru iegūt un Norvēģijā, lai tādu iegūtu, man bija par pagājušo gadu jānopelna x summa, man pietrūka pavisam nedaudz. Jautājums - kas un kā man ir jādara, lai apvienotu nodokļu maksāšanu un es saņemtu Norvēģijā bezdarbnieka pabalstu?

A
atbild:
22. aprīlī, 2013
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Rasma Kalniņa, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Ja Jūs esat bijis Nodarbināts Norvēģijā un esat zaudējis darbu, tad Jums ir tiesības šajā valstī pieprasīt bezdarbnieka pabalstu. Ja nodarbinātības periods Norvēģijā nav pietiekošs, lai Jums rastos tiesības uz bezdarbnieka pabalstu šajā valstī, tad saskaņā ar Eiropas Parlamenta un Padomes Regulas (EK) Nr.883/2004 „Par sociālās nodrošināšanas sistēmu koordinēšanu” 61.panta 1.punktu, nosakot Jūsu tiesības uz bezdarbnieka pabalstu, var tikt ņemti vērā arī Latvijā izpildītie nodarbinātības/apdrošināšanas periodi. Lai varētu summēt abu valstu nodarbinātības/apdrošināšanas periodus, Jums varētu būt nepieciešams iesniegt šajā valstī U1 dokumentu „Periodi, kas jāņem vērā, lai izmaksātu bezdarbnieka pabalstu”. U1 dokuments apliecinās Jūsu nodarbinātības/apdrošināšanas periodus Latvijā, kas tiks ņemti vērā, nosakot Jūsu tiesības uz Norvēģijas bezdarbnieka pabalstu, kā arī sniegs informāciju par Jūsu ienākumiem. Minēto dokumentu Latvijā izsniedz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras (VSAA) Starptautisko pakalpojumu nodaļa.

Lai pieprasītu U1 dokumentu, Jums VSAA jāiesniedz iesniegums D11726 Iesniegums U1 dokumenta "Periodi, kas jāņem vērā, lai izmaksātu bezdarbnieka pabalstus" saņemšanai. Iesnieguma veidlapu Jūs varat atrast VSAA mājas lapā www.vsaa.lv (sadaļā Iesniegumu veidlapas/Starptautisko pakalpojumu iesniegumi) un to var iesniegt jebkurā VSAA teritoriālajā nodaļā, vai nosūtīt pa pastu VSAA Starptautisko pakalpojumu nodaļai (adrese: Citadeles iela 7/69, Rīga, LV-1010).

Vienlaicīgi informējam Jūs, ka U1 dokumentu no VSAA var pieprasīt par bezdarbnieka pabalstu piešķiršanu atbildīgā Norvēģijas kompetentā iestāde. Līdz ar to, pieprasot bezdarbnieka pabalstu Norvēģijā, Jums nav obligāti jāiesniedz šis dokuments.

Tāpat informējam Jūs, ja pēc bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas, Jūs būsiet izlēmis atgriezties Latvijā un meklēt darbu šeit, Jums saskaņā ar Regulas Nr.883/2004 64.pantu ir tiesības pieprasīt Norvēģijas piešķirtā bezdarbnieka pabalsta eksportu.

Saskaņā ar Regulas Nr.883/2004 64.pantu bezdarbniekam, kurš saņem Norvēģijas bezdarbnieka pabalstu, ir tiesības doties darba meklējumos uz citu ES dalībvalsti, tai skaitā Latviju, saglabājot tiesības uz piešķirto bezdarbnieka pabalstu (bezdarbnieka pabalsta eksports). Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu personai, kura meklē darbu Latvijā, saglabājas trīs mēnešus no dienas, kad bezdarbnieks pārstājis būt Norvēģijas nodarbinātības dienestu rīcībā, ar nosacījumu, ka kopējais laika posms, kurā tiek nodrošināti pabalsti, nepārsniedz laika posmu, kurā viņam ir tiesības uz bezdarbnieka pabalstu saskaņā ar Norvēģijas tiesību aktiem. Bezdarbnieka pabalsta eksporta periods var tikt pagarināts līdz sešiem mēnešiem.

Ja pēc bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas Jūs nolemsiet darba meklējumos doties uz Latviju, lai paturētu tiesības uz Norvēģijas piešķirto bezdarbnieka pabalstu, Jums jāgriežas Norvēģijas kompetentajā iestādē un jāpieprasa U2 dokuments „Tiesību uz bezdarbnieka pabalstu saglabāšana”. Informāciju par bezdarbnieka pabalsta eksporta nosacījumiem Jūs varat atrast VSAA mājas lapā www.vsaa.lv

VSAA mājas lapā Jūs varat atrast arī informāciju par bezdarbnieka pabalsta piešķiršanas nosacījumiem bezdarbniekiem, kuru dzīvesvieta ir Latvijā, strādājot citā dalībvalstī.

Ja Jums ir vēl kādi jautājumi, Jūs varat rakstīt uz VSAA e-pastu: vsaa@vsaa.lv

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 211 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU