E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22037
Lasīšanai: 3 minūtes

Ko nozīmē termins mājsaimniecība

J
jautā:
02. janvārī, 2021
JURIS

Labdien! Pēc civilsievas nāves dzīvoju viņas mājā ar viņas dēlu, mantojums nav noformēts. Esmu pensionārs ar mazu pensiju, bet padēlam ir laba alga. Par elektrību, internetu, atkritumu izvešanu maksāju es, bet padēls krāj naudu, lai mājai nomainītu jumtu. Vai likuma izpratnē mēs esam vienas mājsaimniecības locekļi vai atsevišķi dzīvojošas personas, jo mūs nesaista nekādas radnieciskas saites, pārtiku gādājam katrs atsevišķi un pat gatavojam katrs savā virtuvē? Ko īsti nozīmē tas jaunvārds mājsaimniecība? Paldies!

A
atbild:
06. janvārī, 2021
Olga Lauva
juriste

2021. gada 1. janvārī stājās spēkā grozījumi Sociālo pakalpojumu un sociālās palīdzības likumā (turpmāk – likums), kurā 1. panta 40. punkts definē terminu mājsaimniecība. Likuma izpratnē mājsaimniecība ir vairākas personas, kuras dzīvo vienā mājoklī un kopīgi sedz izdevumus, vai viena persona, kura saimnieko atsevišķi.

Definīcijā ņemta par pamatu Centrālās statistikas pārvaldes lietotā “privātās mājsaimniecības” definīcija, kas aizstāj likumā ietverto cilvēku kopumu (ģimene, kas sastāv no laulātajiem, personām, kurām ir kopēji izdevumi pamatvajadzību nodrošināšanai un kuras mitinās vienā mājoklī, vai atsevišķi dzīvojoša persona).

Līdz ar to, ja personai būs nepieciešams pašvaldības pabalsts vai sociālā palīdzība, pašvaldības Sociālais dienests vērtēs, vai jūsu gadījumā šāda izdevumu segšana par mājokli likuma izpratnē ir viena mājsaimniecība un vai personai ir tiesības uz kādu no pašvaldības vai valsts noteiktajiem pabalstiem vai sociālo palīdzību.

Minēto grozījumu mērķis bija noteikt svarīgākos ar sociālās palīdzības sniegšanu saistītos jautājumus, kas nodrošinātu iespēju zemu ienākumu mājsaimniecībām izmantot savas sociālās tiesības vismaz minimālā apmērā visā valsts teritorijā (tostarp likumā definēt terminu “mājsaimniecība”).

Grozījumi paredz noteikt garantēto minimālo ienākumu slieksni un trūcīgas mājsaimniecības ienākumu slieksni sociālās palīdzības saņemšanai, kā arī noteikt vienotu tiesisko regulējumu mājokļa pabalsta nodrošināšanai, lai tādējādi sekmētu sociālekonomiskās nevienlīdzības un nabadzības risku mazināšanu, kas ir būtiska arī valsts ilgtspējas aspektā. Grozījumi paredz pašvaldībām tiesības noteikt arī maznodrošinātas mājsaimniecības ienākumu slieksni, nosakot maksimālo līmeni atbilstoši Latvijas izvēlētajai ekvivalences skalai.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 113 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU