E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 22008
Lasīšanai: 4 minūtes

Konta apķīlāšanas nosacījumi

J
jautā:
18. decembrī, 2020
Erika

Labdien! Tiesu izpildītājs nobloķēja kontu, kurā ienāk nauda (16.12. vai 17.12.). Strādāju algotu darbu, bet no 01.11. esmu uz slimības lapas, pašlaik no 21.11. līdz 23.11. kontā atnāks slimības pabalsts. Manā apgādībā ir 2 nepilngadīgi bērni. Šodien uzrakstīju tiesu izpildītājam iesniegumu, ka maksāšu savu parādu. Bet cik ilgs laiks paiet, kamēr tiesu izpildītājs atbloķē atpakaļ kontu? Sanāk, ka uz svētkiem es palikšu bez naudas? Vai tā vispār var notikt? Ko darīt?

A
atbild:
22. janvārī, 2021

Tiesu izpildītājs acīmredzot ir bloķējis bankas kontu, jo savlaicīgi neesat nokārtojusi savas parādu saistības.

Konkrētajā situācijā nav iespējams sniegt pilnīgu atbildi. Tāpat no jautājumā norādītās informācijas nav noprotams, vai tiesu izpildītājam ir objektīvs pamatojums atbloķēt kontu.

Ja ir objektīvs pamatojums atbloķēt kontu, tad tas parasti notiek 3–4 darba dienu laikā.

Tiesu izpildītājs bankas kontu apķīlā saskaņā ar Civilprocesa likuma 599.1 panta normām: (1) Vēršot piedziņu uz parādnieka naudas līdzekļiem kredītiestādē vai pie cita maksājumu pakalpojumu sniedzēja, tiesu izpildītājs sagatavo un nosūta kredītiestādei vai citam maksājumu pakalpojumu sniedzējam rīkojumu par naudas līdzekļu apķīlāšanu rīkojumā norādītajā apmērā. Rīkojumu saskaņā ar kontu reģistra ziņām par parādnieka atvērtajiem kontiem nosūta attiecīgajai kredītiestādei vai maksājumu pakalpojumu sniedzējam.

(2) Šā panta pirmajā daļā minētajā rīkojumā tiesu izpildītājs attiecībā uz parādnieku – fizisko personu – vienai no kredītiestādēm vai maksājumu pakalpojumu sniedzējiem norāda šā likuma 1. pielikuma 3. punktā noteikto ierobežojumu (250 eiro vai 500 eiro atkarībā no parādsaistību veida).

Respektīvi, apķīlājot bankas kontu, parādniekam kontā mēneša ietvaros tiek saglabāti naudas līdzekļi minimālās algas (500 eiro vai 250 eiro) vai puses no minimālās algas apmērā, atkarībā no parāda veida. Šo summu parādnieks ar pasi vai ID karti var izņemt bankas filiālē skaidrā naudā.

Līdz ar to nevajadzētu veidoties situācijai, ka jūs tiekat vispār atstāta bez iztikas līdzekļiem.

Ja tiesu izpildītājs gadījumā ir vērsis piedziņu uz naudas līdzekļiem, uz kuriem pēc likuma nevar vērst piedziņu, tad tiesu izpildītāju par to ir jāinformē. Apķīlājot bankas kontu, tiesu izpildītājs neredz bankas kontu saturu un kādi naudas līdzekļi tajā ienāk.

Parādnieka pienākumi un tiesības ir noteiktas Civilprocesa likuma 552. pantā: (1) Parādnieks pēc uzaicinājuma ierodas pie tiesu izpildītāja un sniedz paskaidrojumus par savu mantisko stāvokli un darbavietu, vienlaikus informējot par summām, uz kurām nevar vērst piedziņu (596. pants).

(2) Parādnieks paziņo tiesu izpildītājam par darbavietas vai deklarētās dzīvesvietas, deklarācijā norādītās papildu adreses vai dzīvesvietas maiņu nolēmuma izpildes laikā, kā arī par papildu ienākumu avotiem.

(3) Ja parādnieks pēc uzaicinājuma neierodas pie tiesu izpildītāja, atsakās dot paskaidrojumus vai nesniedz likumā noteiktās ziņas, tiesu izpildītājs var griezties tiesā, lai tā izlemtu jautājumu par šīs personas atbildību. Tiesa var pieņemt lēmumu par parādnieka atvešanu piespiedu kārtā, kā arī uzlikt viņam naudas sodu: fiziskajai personai līdz 80 eiro, bet amatpersonai – līdz 360 eiro. Par tiesas lēmumu var iesniegt blakussūdzību.

(4) Ja tiek konstatēts, ka parādnieks sniedzis nepatiesas ziņas, tiesu izpildītājs nosūta iesniegumu prokuroram.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 150 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU