Labdien! Lūdzu, sniedziet precīzu juridisku skaidrojumu terminiem “mājoklis” un “mājsaimniecība”.
Skaidrojumu jūsu norādītajiem terminiem var meklēt Valsts valodas centra izstrādātajos politikas, tiesību un valsts pārvaldes terminu skaidrojumos https://termini.gov.lv/.
Piemēram, mājoklis ir dzīvojamās telpas, ēka (kādam cilvēkam, ģimenei); mītne (cilvēkiem). Šādu skaidrojumu var atrast Latviešu valodas vārdnīcā. Savukārt Bērnu tiesību aizsardzības likuma 1. panta 6. punkts jēdzienu pajumte skaidro šādi: dzīvošanai derīgā stāvoklī esoša apkurināma dzīvojamā telpa (mājoklis), kas atbilst būvniecības un sanitāro normu prasībām.
Terminu mājsaimniecība lieto gan statistikā un demogrāfijā, gan ekonomikā. Ekonomikā visplašāk to izmanto makroekonomiskajā analīzē. Precīzu juridisko skaidrojumu normatīvie akti nedefinē, bet termina skaidrojumam izmanto statistikas terminu. Termins apzīmē vairākas personas, kuras dzīvo vienā mājoklī un kopīgi sedz izdevumus, vai vienu personu, kas saimnieko atsevišķi. Terminam var atrast arī īsāku definējumu – vienas personas vai vairāku personu ģimenes saimniecība (Ekonomikas skaidrojošā vārdnīca. R.: Zinātne, 2000).
Savukārt Valsts valodas centra izstrādātajā sociālo jautājumu, socioloģijas un statistikas terminoloģijā mājsaimniecība tiek skaidrota kā persona vai personu grupa, kas parasti dzīvo vienā mājā vai lauku mājas teritorijā un kam ir kopēja iedzīve un saimniecība. Tā ietver sevī arī locekļus, kas ir nodarbināti ārpusē, bet kas atgriežas saimniecībā, lieto tās naudu un ir no tās atkarīgi. Plašāk ar mājsaimniecības terminu aicinu iepazīties “Latvijas Vēstneša” publikācijā: “Kas ir mājsaimniecība? Un kāpēc tā nav ģimene?”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!