Kā atsavināt pašvaldības dzīvokli

J
jautā:
10. oktobrī, 2020
Ināra

Cik tagad maksā privatizēt divistabu dzīvokli Jelgavā?

A
atbild:
14. oktobrī, 2020
Jelgavas pilsētas pašvaldība
Iveta Šurma, Sabiedrisko attiecību pārvaldes vadītāja

Saskaņā ar likumu “Par valsts un pašvaldību dzīvojamo māju privatizāciju” dzīvokļa privatizācijas pieteikumu īrnieks varēja iesniegt līdz 2006. gada 31. augustam. Dzīvokļus privatizējot, pircējs noteikto summu varēja maksāt sertifikātos.

No 2006. gada 1. septembra Jelgavas pilsētas pašvaldības dzīvokļi tiek atsavināti (pārdoti) saskaņā Publiskas personas mantas atsavināšanas likumu.

Saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta 4. daļas 5. punktu dzīvokļa īpašuma atsavināšanu var ierosināt īrnieks vai viņa ģimenes loceklis, ja:

  • īrnieks un viņa ģimenes locekļi ir noslēguši notariāli apliecinātu vienošanos par to, kurš vai kuri no viņiem iegūs īpašumā īrēto dzīvokļa īpašumu;
  • tiesā nav celta prasība par īres līguma izbeigšanu.

Ja pašvaldība dzīvokli ir izīrējusi kā palīdzību dzīvokļa jautājumu risināšanā, šis dzīvoklis nav atsavināms, par ko dzīvojamās telpas īres līgumā ir izdarīta atzīme.

Lai varētu uzsākt pašvaldības dzīvokļa īpašuma atsavināšanas procesu, ir jāiesniedz atsavināšanas ierosinājums – iesniegums.

Atsavināšanas ierosinājumu iesniedz rakstiski, un tajā norāda šādu informāciju:

  • atsavināšanas ierosinātāja vārdu, uzvārdu, personas kodu un pilsonību (fiziskai personai) vai juridiskās personas nosaukumu un vienotās reģistrācijas numuru;
  • atsavināšanas ierosinātāja deklarētās dzīvesvietas vai juridisko adresi un citu adresi, kurā persona ir sasniedzama, tālruņa numuru;
  • atsavināšanas ierosināšanas tiesisko pamatu atbilstoši likumam (saskaņā ar Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 4. panta 4. daļas 5. punktu);
  • atsavināmā nekustamā īpašuma adresi un kadastra numuru.

Atsavināšanas ierosinājumam jāpievieno:

  • ierosinātāja personu apliecinoša dokumenta kopija;
  • dzīvojamās telpas īres līguma kopija;
  • īrnieka un viņa ģimenes locekļu notariāli apliecināta vienošanās par to, kurš vai kuri no viņiem iegūs īpašumā dzīvojamo māju, tās domājamo daļu vai dzīvokļa īpašumu (Publiskas personas mantas atsavināšanas likuma 45. panta ceturtā daļa);
  • izziņa par īres un komunālo maksājumu parāda esību vai neesību.

Dzīvokļa īpašuma pārdošanas cenu pašvaldība nosaka, ņemot vērā tā kadastrālo vērtību un vērtētāju noteikto tirgus vērtību.

Dzīvokļa īpašuma tirgus vērtību nosaka sertificēts vērtētājs, kura pakalpojumus apmaksā dzīvokļa īpašuma pircējs.

Dzīvokļa cena ir jāmaksā 100% eiro, izpirkuma maksimālais termiņš – 5 gadi, aizdevuma procents – 6% gadā no vēl nesamaksātās summas.