Uzvārda maiņa pēc laulības šķiršanas

J
jautā:
01. oktobrī, 2020
Inga Gūtmane

Labdien! Gatavojos šķirties no vīra, prasību tiesā par šķiršanos iesniedzis vīrs, kurš pats vainojams laulības pārkāpšanā. Pēc šķiršanās nevēlos saglabāt otrā vīra uzvārdu. Arī pirmā šķirtā vīra uzvārdu nevēlos atpakaļ. Dzimtais meitas uzvārds nav īsti skanīgs. Vai man ir tiesības pieņemt savas mātes meitas uzvārdu? Ja tas iespējams, kāda būs valsts nodeva par uzvārda maiņu? Ja šis variants nav iespējams, vai par sava meitas uzvārda pieņemšanu atpakaļ arī jāmaksā valsts nodeva?

A
atbild:
26. oktobrī, 2020
Marika Mure
juriste

Civillikuma 82. panta otrā daļa paredz, ka, šķirot laulību, jums ir tiesības lūgt tiesu piešķirt pirmslaulības uzvārdu. Ja jūsu pirmslaulības uzvārds ir bijis pirmā vīra uzvārds, tad, šķirot laulību ar otro vīru, jūs varat pretendēt vienīgi uz pirmā vīra uzvārdu. Meitas uzvārda iegūšana šajā gadījumā ir nevis tiesas, bet gan dzimtsarakstu nodaļas kompetence. Attiecīgi jums jāvēršas minētajā institūcijā ar iesniegumu par uzvārda maiņu. Par šo pakalpojumu maksājama valsts nodeva. Detalizētāku informāciju skatīt šeit.