E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 21125
Lasīšanai: 2 minūtes

Kā sadalīt kopīpašumu, ja otrs īpašnieks nav sasniedzams

J
jautā:
10. septembrī, 2020
Larisa

Iegādājamies 47/100 privātmājas domājamas daļas. Otrs kopīpašuma īpašnieks nav sasniedzams: nedzīvo savā īpašuma daļā jau vairākus gadus. Vai ir iespējams bez otra līdzīpašnieka veikt īpašuma sadali? Kā to pareizi darīt, kādus dokumentus un kur jāiesniedz? Vai izdevumi par īpašuma dalīšanu būs jāsedz mums? Vai arī tie tiks sadalīti proporcionāli domājamām daļām? 

A
atbild:
15. septembrī, 2020
Marika Mure
juriste

Civillikuma 1074. pants noteic, ka nevienu kopīpašnieku nevar piespiest palikt kopīpašumā. Ja kāds no kopīpašniekiem nav sasniedzams un neiesaistās īpašuma jautājumu risināšanā, kopīpašuma sadales jautājums risināms, ceļot tiesā attiecīgu prasību par kopīpašuma sadali. Sadales veidi noteikti Civillikuma 1075. pantā un var izpausties:

  • piespriežot katram no kopīpašniekiem reālas daļas, uzliekot, kad vajadzīgs, viena daļai zināmus servitūtus (apgrūtinājumus) par labu otra daļai;
  • atdodot visu lietu vienam kopīpašniekam, ar pienākumu samaksāt pārējiem viņu daļas naudā;
  • nosakot lietu pārdot, izdalot ieņemto naudu kopīpašnieku starpā:
  • izšķirot jautājumu ar lozi, it īpaši tad, kad jāizšķir, kam no kopīpašniekiem paturēt sev pašu lietu un kas no viņiem apmierināms ar naudu.

Lai saprastu, kurā tiesā ceļama prasība un kādi dokumenti jāsagatavo, ieteicams vērsties pie jurista. Ceļot prasību, būs jāmaksā valsts nodeva, kas labvēlīga tiesas sprieduma gadījumā tiks piedzīta no atbildētāja, t. i., kopīpašnieka, pret kuru prasība celta.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU