E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20975
Lasīšanai: 3 minūtes

Kādi valsts sociālie pabalsti pienākas topošajai māmiņai, ja viņa nestrādā

J
jautā:
20. augustā, 2020
Anna

Labdien! 2017. gadā biju bērna kopšanas atvaļinājumā, pēc tam sāku strādāt tikai 2019. gada 11. septembrī (“Rimi”). Februāra beigās nostrādāju pēdējo dienu. Šobrīd nestrādāju, un no septembra beigām būtu jāiet dekrētā. Kādus pabalstus es varēšu saņemt?

A
atbild:
26. augustā, 2020
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Aiva Zīrāka, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

No sniegtā situācijas apraksta ir saprotams, ka no februāra neesat nodarbināta (neesat darba ņēmēja, pašnodarbināta). No darba attiecību pārtraukšanas līdz dienai, kad būtu jāsākas grūtniecības atvaļinājumam, būs pagājušas vairāk nekā 60 dienas.

Maternitātes pabalstu pirms un pēc dzemdībām var saņemt sieviete, kura ir darba ņēmēja vai pašnodarbināta un kurai ārsts ir izsniedzis dabnespējas lapu B saistībā ar grūtniecības vai dzemdību atvaļinājumu.

Sieviete, kura nav nodarbināta pabalsta piešķiršanas dienā, var saņemt maternitātes pabalstu, ja:

  • ir zaudējusi darba ņēmējas vai pašnodarbinātās statusu ne vairāk kā 60 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma;
  • ir zaudējusi darba ņēmējas statusu sakarā ar uzņēmuma likvidāciju 210 dienas pirms grūtniecības atvaļinājuma sākuma datuma.

Tādējādi secināms, ka tiesības uz valsts sociālās apdrošināšanas pabalstiem, proti, maternitātes pabalstu, kā arī vecāku pabalstu, nebūs.

Jums ir tiesības pieprasīt pabalstus par bērnu, kurus var saņemt ikviens Latvijā pastāvīgi dzīvojošs cilvēks neatkarīgi no nodarbinātības fakta, ja bērnam ir piešķirts personas kods:

  • bērna piedzimšanas pabalstu, kas ir vienreiz izmaksājams pabalsts 421,17 eiro apmērā;
  • bērna kopšanas pabalstu, kuru no bērna dzimšanas līdz pusotra gada vecumam piešķir un izmaksā 171 eiro apmērā, bet no bērna pusotra gada līdz divu gadu vecumam – 42,69 eiro apmērā;
  • ģimenes valsts pabalstu, kuru piešķir no bērna viena gada vecuma sasniegšanas un kura apmērs ir atkarīgs no kopējā bērnu skaita ģimenē.

Neatkarīgi no tā, ka ģimenes valsts pabalstu piešķir no bērna viena gada vecuma, šo pabalstu var pieprasīt tūlīt pēc bērna piedzimšanas, lai vēlāk, rūpējoties par bērnu, neaizmirstu to izdarīt.

Lai saņemtu pabalstus, Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrai jāiesniedz iesniegumi minēto pabalstu piešķiršanai. Visērtāk to izdarīt, aizpildot e-iesniegumus vienotajā valsts un pašvaldību pakalpojumu portālā www.latvija.lv.

Informāciju par valsts pabalstiem vecāki var iegūt :

Labs saturs
3
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU