Par pārrobežu maksātnespējas procesu

J
jautā:
03. augustā, 2020
Zintis

Esmu izgājis maksātnespēju Lielbritānijā, man ir notāra apstiprināts tulkojums maksātnespējas sertifikātam. Kur vērsties, lai to piereģistrētu Latvijā?

A
atbild:
01. septembrī, 2020
Maksātnespējas kontroles dienests
Inese Šteina, direktore

Kopš 2004. gada 1. maija attiecībā uz pārrobežu maksātnespējas procesu Latvijā ir piemērojams Eiropas Savienības (ES) regulējums maksātnespējas tiesību jomā, arī Padomes 2000. gada 29. maija Regula Nr. 1346/2000 par maksātnespējas procedūrām (turpmāk tekstā: regula Nr. 1346/2000). Maksātnespējas procedūrām, kas uzsāktas pēc 2017. gada 26. jūnija, ir piemērojama Eiropas Parlamenta un Padomes 2015. gada 20. maija Regula Nr. 2015/848 (turpmāk tekstā: regula Nr. 2015/848).

Saskaņā ar regulas Nr. 1346/2000 16. pantu un regulas Nr. 2015/848 19. pantu visus nolēmumus, kas sāk maksātnespējas procedūru, ko izdara dalībvalsts tiesa, kurai ir piekritība saskaņā ar 3. pantu, atzīst visās citās dalībvalstīs no brīža, kad tie stājas spēkā procedūras sākšanas valstī. Savukārt saskaņā ar regulas Nr. 1346/2000 17. panta pirmo daļu un regulas Nr. 2015/848 20. panta pirmo daļu nolēmumam, ar ko sāk galveno maksātnespējas procedūru, bez turpmākām formalitātēm ir tādas pašas sekas visās citās dalībvalstīs kā procedūras sākšanas valstī.

Regulas Nr. 1346/2000 16. un 17. pants un regulas Nr. 2015/848 19. un 20. pants nodibina universālu principu, kas iekļauj visu parādnieka mantu, kā arī ietekmē visus parādnieka kreditorus. Minētais princips paredz galvenās procedūras un tās seku atzīšanu citās ES dalībvalstīs, kurās atrodas parādnieka manta un kreditori. Regulas garantē šā principa iedarbību, nosakot obligātu un automātisku (exlege) atzīšanu visās ES dalībvalstīs. Turklāt atzīšana ir tūlītēja, t. i., atzīšana notiek, pamatojoties uz regulu, bez jebkādas vajadzības pārskatīt no jauna vai pārbaudīt procedūras sākšanas valsts nolēmumu, kā arī minētā tiesas nolēmuma spēkā esamībai citā dalībvalstī nav nepieciešamas nekādas turpmākas formalitātes, t.sk. publicēšana.

Papildus norādām, ka 2020. gada 31. janvāra pusnaktī pēc Centrāleiropas laika (attiecīgi 1. februārī plkst. 1.00 pēc Latvijas laika) notika Lielbritānijas izstāšanās no ES. No 2020. gada 31. janvāra līdz 2020. gada 31. decembrim notiek pārejas periods.

Līguma par Lielbritānijas un Ziemeļīrijas Apvienotās Karalistes izstāšanos no Eiropas Savienības un Eiropas Atomenerģijas kopienas 67. panta trešās daļas c) apakšpunkts noteic, ka regulu Nr. 2015/848 piemēro maksātnespējas procedūrām un minētās regulas 6. panta 1. punktā minētajām prasībām ar nosacījumu, ka tiesvedība pamatlietā sākta līdz pārejas perioda beigām.

Maksātnespējas kontroles dienests vērš uzmanību, ka maksātnespējas reģistrs apkopo nozīmīgu informāciju par visiem Latvijā uzsāktajiem maksātnespējas procesiem. Attiecīgi personai, kurai Lielbritānijā pasludināts maksātnespējas process līdz 2020. gada 31. decembrim, nav jāvēršas Latvijas Republikas iestādēs ar lūgumu publicēt ziņas attiecībā uz pārrobežu maksātnespējas procesu maksātnespējas reģistrā. Persona var īstenot savas tiesības, iesniedzot kompetentās institūcijas nolēmumu (par maksātnespējas pasludināšanu/izbeigšanu) un tā apliecinātu tulkojumu valsts valodā zvērinātam tiesu izpildītājam, kreditoram vai jebkurai citai fiziskajai un juridiskajai personai, un tas šīm personām ir tikpat saistošs kā tad, ja šo nolēmumu būtu pasludinājusi Latvijas tiesa.

Oficiālu tiesību normu iztulkojumu var sniegt tikai likumdevējs vai tā īpaši pilnvarota institūcija, savukārt normatīvie tiesību akti Maksātnespējas kontroles dienestam šādas tiesības neparedz. Šajā vēstulē sniegtā tiesību normu interpretācija ir informatīva, un tai piemīt vienīgi ieteikuma raksturs.