E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20668
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Tieslietas

Vai bērna bioloģiskais tēvs var pieprasīt saskarsmi ar bērnu

Publicēts pirms 5 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
14. jūlijā, 2020
Anna

Labdien! Meitai ir gandrīz 3 gadi, dzimusi Anglijā. Dzimšanas apliecībā ir ierakstīts mans civilpartneris, kam viņš pats piekrita. Tagad bioloģiskais tēvs draud iesūdzēt mani tiesā, lai viņam piešķirtu tiesības redzēt bērnu un lai es nevarētu izbraukt no Latvijas ar bērnu bez viņa piekrišanas, ko viņš noteikti nedos. Gandrīz 3 gadu laikā viņš ir redzējis meitu trīs reizes, neesmu liegusi apciemojumus, taču biežāk viņam nesanāca vai negribējās. Materiāli arī nav palīdzējis, visā periodā ir atsūtījis 500 eiro dāvanās. Vai viņam ir tiesības to visu izdarīt, un ko es varu darīt, lai viss paliktu, kā bija līdz šim? Paldies!

A
atbild:
21. jūlijā, 2020
Edīte Brikmane
LV portāls
Vēršam uzmanību, ka sniegtā atbilde ir informatīva un nav saistoša tiesību piemērotājiem.

No situācijas apraksta nav pilnībā saprotams, vai dzimšanas apliecībā ierakstītā persona ir arī bioloģiskais bērna tēvs. Atbilde ir sniegta, aplūkojot situāciju, kad paternitāti ir brīvprātīgi atzinis jūsu dzīvesbiedrs, bet bērna bioloģiskais tēvs ir cita persona.

Līdz ar to, ja persona, no kuras bērns cēlies, juridiski nav bērna tēvs, proti, tā nav ierakstīta bērna dzimšanas apliecībā, tā nav bērna likumiskais pārstāvis, līdz ar to viņai nav nekādu tiesību vai pienākumu pret bērnu. Attiecīgi, lai arī persona ir bērna bioloģiskais tēvs, tai nav tiesību likumiskā ceļā pieprasīt saskarsmi ar bērnu vai noteikt bērna dzīvesvietu.

Lai to darītu, bērna bioloģiskajam tēvam vispirms būtu jāapstrīd tiesā paternitāte, proti, jāpierāda, ka bērns nav cēlies no jūsu dzīvesbiedra, kas ir brīvprātīgi atzinis paternitāti bērnam. Tā kā bērns ir dzimis Apvienotajā Karalistē, paternitāte būtu jāapstrīd, ņemot vērā Apvienotās Karalistes regulējumu.

LV portāla rīcībā nav informācijas, kāds ir paternitātes apstrīdēšanas iespējas Apvienotajā Karalistē, taču, ja tiesvedību uzsāktu Latvijā, tai nebūtu turpinājuma, jo atbilstoši Civillikuma 156. panta trešajai daļai persona, kas sevi uzskata par bērna bioloģisko tēvu, paternitātes atzīšanu var apstrīdēt divu gadu laikā no bērna piedzimšanas dienas.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 199 jautājumus. Vairāk par e‑konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas