Jāvēršas tiesā ar pieteikumu par pagaidu aizsardzību

J
jautā:
10. jūlijā, 2020
Iveta

Labdien! Kā māte var iesniegt tiesā prasību par to, lai viņas dēlu “izliktu” no dzīvokļa, kurš pieder mātei un kurā dēls mitinās, lieto alkoholu un necienīgi, vardarbīgi izturas pret māti? Dēlam ir 60 gadi, mātei – 80.

A
atbild:
30. jūlijā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Imants Muižnieks, zvērināts advokāts, Dr. iur.

Šādā gadījumā optimālākais risinājums būtu vēršanās tiesā ar pieteikumu par pagaidu aizsardzību pret vardarbību, uzliekot pienākumu atbildētājam atstāt mājokli, kurā pastāvīgi dzīvo prasītājs, un aizliegumu atgriezties un uzturēties tajā. Šādas kategorijas lietās pieteicēja būtu atbrīvota no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos. Turklāt, lai saņemtu juridisko palīdzību šī jautājuma risināšanā, dzīvokļa īpašniece var vērsties Juridiskās palīdzības administrācijā.

Juridiskās palīdzības administrācijas kontaktinformāciju var meklēt šeit.

Cits – tomēr sarežģītāks – risinājums ir saistīts ar to, ka dzīvokļa īpašniekam uz dzīvokļa īpašumu ir pilnīgas varas tiesības, tostarp iemitināt dzīvokļa īpašumā ģimenes locekļus un citas personas. Arī konkrētajā gadījumā māte, kas ir cienījamos gados, iemitinājusi savā dzīvokļa īpašumā dēlu, ar kuru īres līgums nav noslēgts. Šādos apstākļos būtu strīdīgi attiecināt uz izskatāmo lietu likumu “Par dzīvojamo telpu īri”. Tādēļ, ņemot vērā, ka likums aizsargā katru īpašuma valdījumu, arī valdījumu uz dzīvokļa īpašumu, dzīvokļa īpašniece var vērsties tiesā ar attiecīgu prasību par valdījuma aizsardzību.

Pamats prasībai par valdījuma aizsardzību ir šāds:

  • Dzīvokļa īpašuma likuma panta 5. punkts – dzīvokļa īpašniekam attiecībā uz dzīvokļa īpašumu ir pilnīgas varas tiesības, arī tiesības iemitināt dzīvokļa īpašumā ģimenes locekļus un citas personas;
  • Civillikuma 912. pants – katru valdījumu likums aizsargā;
  • Civillikuma 914. pants – valdījums ir traucēts, kad kāds mēģina piesavināties lietu vai tās daļu, vai tiesību vai kavē valdītāju izlietot savu valdījumu, kas notiek arī ar draudiem, kuri var modināt viņā dibinātas bažas;
  • Civilprocesa likuma 43. panta pirmās daļas 15. punkts – no tiesas izdevumu samaksas valsts ienākumos atbrīvoti pieteikuma iesniedzēji par pagaidu aizsardzību pret vardarbību;
  • Civilprocesa likuma 30.5 nodaļa “Pagaidu aizsardzība pret vardarbību”.

Vairāk par vardarbību ģimenē, kā arī noderīgu informāciju cietušajam vardarbībā var meklēt arī LV portāla publikācijās: