E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20548
Lasīšanai: 5 minūtes

Policijai jābrīdina liecinieks par atbildību, kas var iestāties, sniedzot nepatiesu liecību

J
jautā:
04. jūlijā, 2020
Jānis

Ogrē tagad ir iespēja ziņot ar mobilo “Android” vai “iPhone” par likumpārkāpumiem. Es rakstīju iesniegumu par nelikumīga alkohola un nelikumīgas tabakas izplatīšanu Ogrē, Rožu ielā. Saņēmu zvanu no Ogres pašvaldības policijas inspektores ar jautājumu, vai zinu, ka par nepatiesas informācijas sniegšanu man draud kriminālatbildība. Vēl viņa jautāja, vai varu uzrādīt nelegālā alkohola piegādātāju. Augsti godājamie prokurori, es neesmu privātdetektīvs (man nav licences), mans dzīves aicinājums nav veikt riskantu darbu, un turpmāk es, kontaktējoties ar firmām, kas veic aptaujas, norādīšu, ka Latvijas Valsts policija neaizstāv pilsoņus, jo tur valda korupcija.

A
atbild:
28. jūlijā, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

Saskaņā ar likuma “Par policiju” 9. pantu jebkura policijas darbinieka pienākums ir visā valsts teritorijā neatkarīgi no viņa ieņemamā amata, atrašanās vietas un laika gadījumā, ja pie viņa vēršas personas ar pieteikumu vai ziņojumu par notikumu, kurš apdraud personu un sabiedrības drošību, arī pašam konstatējot tādu notikumu, veikt iespējamos pasākumus, lai novērstu likumpārkāpumu, glābtu cilvēkus un sniegtu viņiem palīdzību likumpārkāpumu izdarījušo personu konstatēšanā un aizturēšanā, noskaidrot aculieciniekus, apsargāt notikuma vietu, kā arī paziņot par notikušo tuvākajai policijas iestādei.

Tā kā jautājumā norādīts, ka iesniegums tika iesniegts Ogres pašvaldības policijai, izmantojot mobilo lietotni, nav nekāda pamata apgalvojumam, ka Valsts policija neaizstāv savus pilsoņus, jo Valsts policija nemaz nav saņēmusi jūsu iesniegumu.

Savukārt, ziņojot policijai (gan pašvaldības, gan valsts) par kādu likumpārkāpumu, iesniedzējam jau sākotnēji iesniegumā ir jānorāda detalizēta informācija par notikumu, kādā veidā ir aizskartas tiesības, proti, kas ir pārkāpts vai netiek ievērots, cita informācija, kas varētu būt noderīga nozieguma vai pārkāpuma atklāšanai, kā arī savi personas dati un adrese, ja ir iespējams, kontakttālrunis, lai nepieciešamības gadījumā policija varētu sazināties ar iesniedzēju un iegūt nepieciešamo papildinformāciju.

Jums ir pamatotas aizdomas vai pat pierādījumi, ka attiecīgajā adresē notiek nelikumīga alkohola un tabakas izplatīšana, un tieši tāpēc kā apzinīgs pilsonis esat ziņojis par to pašvaldības policijai. Ja iesniegumā bijāt norādījis visu sev zināmo informāciju, pastāv iespēja, ka jums un Ogres pašvaldības policijas inspektorei vienkārši bijusi neveiksmīga komunikācija.

Proti, policijai ir tiesības un pat pienākums sazināties ar iesnieguma iesniedzēju jeb liecinieku, lai noskaidrotu papildu informāciju, ja tāda nepieciešama, veicot izmeklēšanu.

Attiecībā uz nepatiesas informācijas sniegšanu jānorāda, ka normatīvie akti gan administratīvā pārkāpuma procesā, gan kriminālprocesā amatpersonai uzliek pienākumu brīdināt liecinieku par atbildību, kas iestājas, ja sniegtas apzināti nepatiesas ziņas.

Kriminālprocesa likuma 151. pants paredz, ka pirms pratināšanas lieciniekam, cietušajam, šajā likumā paredzētajam pārstāvim un kriminālprocesā aizskartajam mantas īpašniekam vai likumīgajam valdītājam izskaidro viņa tiesības un pienākumus un brīdina par atbildību par atteikšanos liecināt vai apzināti nepatiesas liecības došanu.

Savukārt Administratīvās atbildības likuma 49. panta trešā daļa noteic, ka lieciniekam izskaidro tiesības atteikties no liecināšanas un brīdina, ka par apzināti nepatiesu liecību vai par nepamatotu atteikšanos no liecināšanas viņu var saukt pie kriminālatbildības.

Pēc aprakstītās situācijas šķiet, ka tomēr bijusi neveiksmīga komunikācija, puses nav sapratušas viena otru. Proti, policijai obligāti visos gadījumos ir jābrīdina liecinieks par atbildību, kas var iestāties, sniedzot nepatiesu liecību.

Vienlaikus jums ir tiesības rakstīt sūdzību Ogres pašvaldības policijas augstākai amatpersonai (priekšniekam).

Tāpat varat vērsties Valsts policijā (nevis pašvaldības policijā) un ziņot par iespējamo likumpārkāpumu.

Rakstisku iesniegumu Valsts policijai ar lūgumu uzsākt izmeklēšanu var uzrakstīt:

Atgādinām, ka iesniegumā jānorāda detalizēta informācija par notikumu, kādā veidā ir aizskartas tiesības, cita informācija, kas varētu būt noderīga nozieguma vai pārkāpuma atklāšanai, savi personas dati un adrese, kā arī kontakttālrunis.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 9 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU