E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20416
Lasīšanai: 4 minūtes

Parādu āpustiesas piedziņa

Publicēts pirms 2 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. jūnijā, 2020
Ija

Labdien! Man bija aizdevums vienā no ātro kredītu kompānijām, kuru sedzu. Tomēr pastāvēja vēl strīds par soda procentiem, kurus ar šo kompāniju risināju. Tajā pašā laikā vienam manam paziņam arī bija un ir aizdevums šajā pašā kompānijā. Tā kā paziņa neatrodas Latvija, tad viņš palūdza man, lai es veicu no sava norēkinu konta viņa aizdevuma atmaksu, ko arī izdarīju, norādot maksājuma mērķī paziņas kredīta numuru, viņa vārdu, uzvārdu un personas kodu. Tomēr ātro kredītu kompānija ar šo maksājumu rīkojās nevis saskaņā ar norādīto mērķi, bet gan pēc saviem ieskatiem, proti, daļu no iemaksātās summas ieskaitīja mana aizdevuma soda procentu segšanai (par ko mums bija strīds), un, kad paziņa sāka iebilst, atlikušo daļu atskaitīja atpakaļ kā mana kredīta pārmaksu. Uz jautājumiem sākumā neatbildēja neko, tad aizbildinājās ar personas datu neizpaušanas likumu, un pēc tam paziņoja, ka paziņas kredītsaistības ir pārdotas un viņam bija jāskaita nauda parādu piedzinēja kontā. Vai kompānija bija tiesīga šādi rīkoties, ignorējot maksājuma mērķi un naudu sadalot pēc saviem ieskatiem? Vai maksājumu drīkst identificēt tikai pēc maksātāja rekvizītiem, ignorējot maksājuma mērķi? Vai ir aizliegts maksāt par citu personu? Vai kreditoram ir tiesības ieskaitīt naudu parāda atmaksai arī sākotnējam kreditoram? Kā mums pašreizējā situācijā rīkoties? Paldies!

A
atbild:
29. jūnijā, 2020

Ja maksājuma detaļās (pamatojumā) jūs esat norādījusi, ka veicat maksājumu par citu personu, tad parādu atgūšanas pakalpojuma sniedzējam (vai kreditoram) bija pienākums novirzīt jūsu maksājumu atbilstoši norādītajam mērķim. Ja šāds maksājums nav izpildāms (nav realizējams mērķis), tad maksājuma saņēmējam bija pienākums sazināties ar maksātāju un saskaņot maksājuma novirzīšanas (ieskaitīšanas) mērķi.

Kā tas izriet no jautājuma, jums ar kreditoru lietā ir strīds par soda procentiem, t. i., jūs neesat atzinusi šo soda procentu apmēru (summu). Tas nozīmē, ka kreditora prasījums nav atzīts un kreditors to vienpusēji ieskaitīt jūsu parādsaistību dzēšanā nebija tiesīgs.

Par prasījumu cesiju un tā nodošanu parādu ārpustiesas atgūšanas pakalpojumu sniedzējam parādnieks (jūsu paziņa) ir jāinformē Parādu āprustiesas atgūšanas likuma 7. pantā noteiktajā kārtībā.

Līdz ar to, kamēr šāds paziņojums nav saņemts, jūsu paziņam nav pamata uzskatīt, ka lietā saistību izpilde ir nodota citam piedzinējam (saistības ir cedētas).

Tādējādi parādnieks vai tā pilnvarotā persona ir tiesīgs atmaksāt parādu kreditoram (sākotnējam kreditoram).

Šādā situācijā jums ir jāvēršas Patērētāju tiesību aizsardzības centrā (uzraudzības iestādē likuma 4. panta 1. daļas izpratnē) par attiecīgā kreditora rīcību, iesniegumam pievienojot visus pierādījumus, kas ir jūsu rīcībā. 

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 144 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
SAPRATU