E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20415
Lasīšanai: 5 minūtes
1
16
1
16

Kā aprēķina vecāku pabalstu

Publicēts pirms 3 gadiem. Izvērtē satura aktualitāti! >>
J
jautā:
12. jūnijā, 2020
Ilva

Strādāju divos darbos, vienā darbā bruto alga ir 1000 EUR, otrā bruto alga ir 450 EUR. Vai pareizi rēķinu provizorisko vidējo bērna kopšanas pabalstu (1000 + 450) * 0,4375 = 634,375 (dodoties dekrētā uz pusotru gadu). Un vai klāt summā jāskaita divus mēnešus pirms grūtniecības saņemtais atvaļinājuma pabalsts? Otrajā grūtniecības mēnesī no viena darba eju prom. Vai visas izmaksātās kompensācijas un atvaļinājumu atlikumi arī tiek ieskaitīti summā, no kuras rēķina pabalstu?

A
atbild:
25. jūnijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Vispirms par pabalstiem, kas paredzēti vecākiem.

Bērna piedzimšanas pabalsts ir 421,17 eiro.

Bērna kopšanas pabalsts – 171 eiro mēnesī (līdz bērna pusotra gada vecumam).

Maternitātes pabalsts – sievietei (maksājums divās daļās, apmēram divi mēneši pirms dzemdībām un divi – pēc dzemdībām).

Paternitātes pabalsts (tēvam) par 10 kalendāra dienu atvaļinājumu, kas jāizņem divu mēnešu laikā no bērna dzimšanas.

Vecāku pabalsts (vienam no vecākiem): vai nu līdz bērna 1 gada vecuma sasniegšanai – 60% no vidējās iemaksu algas , vai līdz bērna pusotra gada vecumam: 43,75% apmērā no vidējās iemaksu algas.

Informācija par visiem pabalstiem vecākiem un to nosacījumiem atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.

Jūs esat rēķinājusi vecāku pabalstu. Darba ņēmējam kalendāra dienas vidējā apdrošināšanas iemaksu alga tiek aprēķināta par 12 mēnešu periodu, kas beidzies divus mēnešus pirms mēneša, no kura tiek piešķirts pabalsts. Ja šajā 12 mēnešu periodā būsit strādājusi abās darbavietās, tad aprēķinā ņems vērā iemaksu algu abās darbavietās. To summēs.

Apdrošināšanas iemaksu alga ir ienākumi, no kuriem saskaņā ar likumu “Par valsts sociālo apdrošināšanu” veiktas valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas. Darba ņēmējam tā ir darbiniekam regulāri izmaksājamā atlīdzība par darbu, kura ietver darba algu un normatīvajos aktos, darba koplīgumā vai darba līgumā noteiktās piemaksas, kā arī prēmijas un jebkuru cita veida atlīdzību saistībā ar darbu.

Ministru kabineta 28.07.1998. noteikumu Nr. 270 “Vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķināšanas kārtība un valsts sociālās apdrošināšanas pabalstu piešķiršanas, aprēķināšanas un izmaksas kārtība” 8. punkts noteic, ka, aprēķinot vidējo apdrošināšanas iemaksu algu, iemaksu algu summā ieskaita algotā darbā aprēķinātās apdrošināšanas iemaksu algas summas, izņemot piemaksas, prēmijas, pabalstus un cita veida atlīdzību, ko darba devējs saskaņā ar darba koplīgumā vai darba līgumā noteikto personai izmaksājis pārejošas darbnespējas laikā vai laikā, kad persona ir bijusi grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā, bērna kopšanas atvaļinājumā vai atvaļinājumā bez darba samaksas saglabāšanas, kas piešķirts sakarā ar nepieciešamību kopt bērnu.

Par kompensējošiem maksājumiem, izbeidzot darba tiesiskās attiecības: LV portālā jau ir skaidrots, ka, piešķirot un aprēķinot sociālās apdrošināšanas pabalstus, ņem vērā izveidojušos tiesu praksi attiecībā uz darba devēju izmaksāto atlaišanas pabalstu un kompensāciju par neizmantotām atvaļinājuma dienām summu iekļaušanu vidējās iemaksu algas aprēķinā.

Augstākās tiesas Administratīvo lietu departaments 13.06.2014. spriedumā (lietā Nr. A420689610, SKA-107/2014) un 03.07.2014. rīcības sēdes lēmumā (lietā Nr. A420534210, SKA-525/2014) secināja, ka atšķirībā no darba samaksas, kas ir regulāri izmaksājama atlīdzība par darbu, gan atlaišanas pabalsts, gan kompensācija par neizmantotām atvaļinājuma dienām ir vienreizēja atlīdzība saistībā ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Turklāt atlaišanas pabalsts un kompensācija par neizmantotām atvaļinājuma dienām tiek izmaksāta papildus darba samaksai tikai saistībā ar darba tiesisko attiecību izbeigšanu. Ne atlaišanas pabalsts, ne kompensācija par neizmantotām atvaļinājuma dienām nav tādi algotā darbā gūstamie ienākumi, kurus persona varētu saņemt, ja darba tiesiskās attiecības nebūtu izbeigtas.

Tas, kā tiks aprēķināti pabalsti jūsu individuālajā situācijā, ir jānoskaidro Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā.

Labs saturs
16
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas