TĒMA: Mājoklis

Vai var palielināt pārvaldīšanas izmaksas, neinformējot par to dzīvokļu īpašniekus

J
jautā:
13. maijā, 2020
Marta

Labdien! Ar dzīvokļa īpašnieku un pārvaldnieku (sabiedrību ar ierobežotu atbildību) ir noslēgts dzīvojamās mājas kopīpašuma daļas un piesaistītā zemesgabala pārvaldīšanas un apsaimniekošanas pilnvarojuma līgums. Līgumā ir noteikta apsaimniekošanas maksa par mājas kopīpašuma un piesaistītā zemesgabala uzturēšanu, pārvaldīšanu un apsaimniekošanu. Līguma pielikumā ir apsaimniekošanas budžets un sniegto pakalpojumu apraksts (turpmāk – budžets), kurš pamato apsaimniekošanas maksas apmēru. Daļa no apsaimniekošanas maksas (konkrēta summa gadā) ir paredzēta mājas pārvaldīšanas pakalpojumiem (grāmatvedības kārtošanai, mājas lietas vešanai, juridiskiem pakalpojumiem). Saņemot no pārvaldnieka dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas ieņēmumu un izdevumu pārskatu par 2019. gadu, tika konstatēts, ka mājas pārvaldīšanas pakalpojumiem faktiski ir iztērēts daudz vairāk, nekā bija noteikts budžetā. Vai pārvaldniekam ir tiesības palielināt mājas pārvaldīšanas pakalpojumu izmaksas, nesaskaņojot to ar dzīvokļu īpašniekiem?

A
atbild:
14. maijā, 2020
Inese Helmane
LV portāls

2017. gada 11. jūlija Ministru kabineta noteikumi Nr. 408 “Dzīvojamās mājas pārvaldīšanas un apsaimniekošanas maksas aprēķināšanas noteikumi” nosaka kārtību, kādā dzīvojamās mājas pārvaldnieks:

  • sastāda dzīvojamās mājas uzturēšanas un apsaimniekošanas darbu tāmi kalendāra gadam;
  • aprēķina dzīvokļa, mākslinieka darbnīcas un neapdzīvojamās telpas īpašniekam maksu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanu un apsaimniekošanu;
  • paziņo dzīvokļu īpašniekiem pārvaldīšanas maksājumu apmēru kalendāra gadam;
  • informē dzīvokļu īpašniekus par tāmē paredzētajām izmaksām;
  • sagatavo dzīvokļu īpašniekiem pārskatu par pārvaldīšanas maksājumu izlietošanu kārtējā gadā.

Noteikumu 8. punktā norādīts, kādu formulu izmanto, lai aprēķinātu pārvaldīšanas maksājumus.

Saskaņā ar noteikumu 10. punktu par aprēķinātajiem pārvaldīšanas maksājumiem nākamajam kalendāra gadam pārvaldnieks rakstiski paziņo dzīvokļa īpašniekam līdz attiecīgā gada 15. oktobrim. Paziņojumā norāda laiku un vietu (piemēram, mājas lieta, interneta mājaslapa, informatīvs stends), kur dzīvokļa īpašnieks var iepazīties ar tāmi, kā arī dzīvojamās mājas uzturēšanas darbu plānu.

Noteikumu 14. punktā norādīts, ka dzīvokļu īpašnieki ne vēlāk kā sešu nedēļu laikā kopš paziņojumā norādītās dienas pieņem lēmumu par pārvaldnieka sagatavotā dzīvojamās mājas uzturēšanas darbu plāna un aprēķināto pārvaldīšanas maksājumu apstiprināšanu vai noraidīšanu. Šo noteikumu 14. punktā minēto dzīvokļu īpašnieku kopības lēmumu dzīvokļu īpašnieku pilnvarotā persona iesniedz pārvaldniekam vienas nedēļas laikā pēc tā pieņemšanas.

Pieņemot lēmumu par uzturēšanas darbu plāna un pārvaldīšanas maksājumu apstiprināšanu vai noraidīšanu saskaņā ar šo noteikumu 14. punktu, dzīvokļu īpašnieku kopība:

  • nevar atteikties no obligāto pārvaldīšanas darbību nodrošināšanas;
  • nevar atteikties no dzīvojamās mājas uzturēšanas darbu plānā ietverto dzīvojamās mājas remontu, atjaunošanas vai pārbūves darbu veikšanas;
  • var pieņemt lēmumu par atšķirīgu pakalpojuma izmaksu noteikšanu, norādot priekšlikumu pārvaldīšanas darbības nodrošināšanai (piemēram, cits pakalpojuma sniedzējs, citas darba veikšanas metodes);
  • var pieņemt lēmumu par citu dzīvojamās mājas remonta, atjaunošanas vai pārbūves finansējuma avotu;
  • var pieņemt lēmumu par citu dzīvojamās mājas remontu, atjaunošanas vai pārbūves darbu veikšanas laiku vai finansējuma sadalījumu pa gadiem;
  • var pieņemt lēmumu par dzīvojamai mājai funkcionāli nepieciešamā zemesgabala un koplietošanas telpu sanitārās kopšanas nodrošināšanu bez pārvaldnieka starpniecības, lēmumā nosakot darbu kārtību un dzīvokļu īpašnieku atbildību;
  • var pieņemt lēmumu par apdrošināšanas izmaksu ietveršanu tāmē;
  • var pieņemt lēmumu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesību pārņemšanu;
  • var pieņemt lēmumu par personas pilnvarošanu dzīvokļu īpašnieku kopības saziņai ar pārvaldnieku.

Pārvaldnieka sastādītais uzturēšanas darbu plāns un aprēķinātie pārvaldīšanas maksājumi stājas spēkā nākamā gada 1. janvārī vai citā pārvaldnieka noteiktajā termiņā, ja:

  • saskaņā ar šo noteikumu 12. punktu sasauktā dzīvokļu īpašnieku kopsapulce nav bijusi lemttiesīga vai tajā nav pieņemts lēmums;
  • dzīvokļu īpašnieku kopība šo noteikumu 14. punktā minētajā termiņā nav pieņēmusi lēmumu par uzturēšanas darbu plāna un pārvaldīšanas maksājumu apstiprināšanu;
  • dzīvokļu īpašnieku kopība šo noteikumu 16. punktā minētajā termiņā nav pieņēmusi lēmumu par dzīvojamās mājas pārvaldīšanas tiesību pārņemšanu.