Kā aprēķina ar bērna dzimšanu saistītos pabalstus

J
jautā:
11. maijā, 2020
Dace

Labdien! Man ir šāda situācija. Ilgus gadus strādāju un ar 2018. gada janvāri aizgāju dekrētā. Ar 2019. gada decembri bija jāatgriežas darbā, bet, tā kā bērns bieži slimoja, aizgāju no darba un iestājos bezdarbniekos. Tikko uzzināju, ka esmu sava otrā bērniņa gaidībās. Ja es jūnijā sākšu strādāt, vai saņemšu māmiņalgu? Kāds varētu būt tās apmērs, ja alga būs 400 eiro pēc nodokļu nomaksas?

A
atbild:
18. maijā, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Ja būsiet darba attiecībās, kad tiks izsniegta darbnespējas lapa B sakarā ar grūtniecību, Jums būs tiesības uz maternitātes pabalstu un pēc tam uz vecāku pabalstu.

Darba ņēmējai pabalstu apmēru nosaka no vidējās iemaksu algas 12 mēnešu perioda, neieskaitot pēdējos trīs mēnešus.

Ja šajos aprēķina 12 mēnešos būs mēneši, kuros saņemsiet algu, par šiem mēnešiem pabalstu aprēķinam tiks ņemta vērā alga. Par mēnešiem, kuros saņēmāt bezdarbnieka pabalstu, ienākumus aizstās ar valstī vidējo iemaksu algu, maternitātes pabalstam tie būs 70%, vecāku pabalstam – 40% no vidējās iemaksu algas valstī.

No vidējās iemaksu algas aprēķina perioda tiks izslēgtas bērna kopšanas atvaļinājuma dienas.

No šā gada likuma “Par maternitātes un slimības apdrošināšanu” 10.6 panta 4. daļā ir noteikts: ja sievietei, kurai, kopjot bērnu vecumā līdz trim gadiem, piedzimst nākamais bērns, vecāku pabalsts par nākamā bērna kopšanu nedrīkst būt mazāks par vecāku pabalstu, kas piešķirts par iepriekšējo bērnu.

Informācija par pabalstiem vecākiem atrodama Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūras mājaslapā.