E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 20090
Lasīšanai: 4 minūtes

Detektīvu darbība

J
jautā:
09. maijā, 2020
Dina

Labdien! Man ir jautājums par to, cik lielā mērā Latvijas sabiedrībai ir nepieciešami Latvijas detektīvaģentūru pakalpojumi. Tagad personīgos datus aizsargā Vispārējā datu aizsardzības regula un detektīvaģentūras ir tiesīgas sākt vākt sensitīvos personas datus par svešiem cilvēkiem tikai ar Valsts policijas atļauju (kā es saprotu). Kāda ir jēga detektīvaģentūru pastāvēšanai, ja var vērsties Valsts policijā ar savām problēmām bez detektīvaģentūru starpniecības? Detektīvaģentūra bez Valsts policijas atļaujas nav tiesīga neko darīt saistībā ar pieeju personas datiem. Ko svarīgu var izdarīt detektīvaģentūras, lai to pakalpojumi būtu pieprasīti?

A
atbild:
20. maijā, 2020

Detektīvu darbību Latvijā reglamentē Detektīvdarbības likums. Minētā likuma mērķis (1. pants) ir noteikt detektīvdarbības kā īpaša komercdarbības veida tiesisko pamatu un subjektu loku, reglamentēt to tiesības un pienākumus.

Savukārt 2. pantā noteikts detektīva pakalpojumu tvērums:

1) vākt ziņas civillietās un krimināllietās;

2) meklēt noziedzīgu nodarījumu izdarījušās vai bezvēsts pazudušās personas;

3) noskaidrot ar noziedzīgu darbību saistītus faktus, lietas vai personas;

4) sniegt konsultācijas fiziskajām un juridiskajām personām drošības jautājumos;

5) noskaidrot negodīgas konkurences, nelikumīgas komercdarbības vai citas nelikumīgas saimnieciskās darbības faktus;

6) vākt personu raksturojošas ziņas pirms darba līguma vai cita civiltiesiskā līguma noslēgšanas un ziņas par personas maksātspēju;

7) pārbaudīt ar apdrošināšanas līguma saistību izpildīšanu un materiālo zaudējumu atlīdzināšanu saistītas ziņas;

8) meklēt fizisko un juridisko personu nozaudēto vai prettiesiski atsavināto mantu.

Detektīvsabiedrība un detektīvs var sniegt arī citus pakalpojumus, ja tie nav pretrunā ar likumu un kalpo šā panta pirmajā daļā noteikto mērķu sasniegšanai.

Kā tas izriet no likuma 2. panta, secināms, ka detektīvdarbības joma ir ļoti plaša un aptver praktiski visas sociālās jomas. Personai (fiziskai vai juridiskai), kas vēlas sasniegt 2. pantā minētos rezultātus (ievākt datus u. c.), bet nevar vai nevēlas to darīt pati, ir tiesības šo darbu izpildei nolīgt detektīvu. Attiecīgi detektīvs kā savas nozares profesionālis varēs sniegt kvalitatīvu viedokli uzdotā uzdevuma kontekstā. Tādējādi komercdarbības ietvaros detektīvs ar savu darbību var radīt pievienoto vērtību. Bez šaubām, katras personas tiesības ir izvēlēties likuma 2. pantā noteikto mērķu sasniegšanai detektīvus vai citas personas vai arī veikt šādus darbus patstāvīgi. Minētais ir pušu brīvas izvēles jautājums.

Attiecībā uz personas datu apstrādi, ko veic detektīvs, paskaidrojam, ka saskaņā ar likuma 10. panta 1. daļu, veicot detektīvdarbību, detektīvs ir tiesīgs:

1) veikt maskētu (slēptu) personas aptauju par interesējošajiem faktiem un lietas vai notikuma apstākļiem;

2) ar personas piekrišanu veikt detalizētu personas aptauju un pieņemt no tās rakstveida paskaidrojumu par interesējošajiem faktiem un lietas vai notikuma apstākļiem;

3) ar īpašnieka vai likumīgā valdītāja atļauju veikt publiski nepieejamu vietu, ēku, būvju, telpu, iekārtu, aprīkojuma, priekšmetu un dokumentu apskati;

4) veikt publiski pieejamu vietu, ēku, būvju, telpu un telpās esošo priekšmetu atklātu vai maskētu (slēptu) apskati;

5) veikt personu, lietu un to kustības atklātu vai maskētu (slēptu) novērošanu un izsekošanu.

(2) Šā panta pirmajā daļā minēto detektīvdarbības pasākumu veikšanai ir atļauts izmantot videoierakstus, audioierakstus un fotouzņēmumus, kā arī citus tehniskos līdzekļus, ja tas neapdraud cilvēku dzīvību vai veselību, kā arī apkārtējo vidi un konkrētajos apstākļos nav aizliegts ar likumiem un citiem normatīvajiem aktiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU