Kooperatīvās sabiedrības biedra tiesības

J
jautā:
03. maijā, 2020
Ludmila

Labdien! Es gribu pārdot garāžas boksu kooperatīvajā sabiedrībā. Zeme un ēkas ir ierakstītas zemesgrāmatā uz kooperatīvās sabiedrības vārda, ir kooperatīva bilancē kā pamatlīdzekļi. Daļa no kooperatīvās sabiedrības biedriem nostiprināja īpašuma (domājamo daļu) tiesības zemesgrāmatā. Es vēl neesmu to izdarījusi. Vai varu pārdot savu paju un garāžas boksu, nedalot savu daļu zemesgrāmatā? Vai manu garāžas boksu var pārdot kooperatīva sabiedrība? Kam jāmaksā nodoklis par kapitāla pieaugumu? Paldies!

A
atbild:
13. maijā, 2020

Saskaņā ar Civillikuma 994. pantu par nekustamā īpašuma īpašnieku atzīstams tikai tas, kas par tādu ierakstīts zemes grāmatās. Tas nozīmē, ka atsavināt (pārdot) konkrēto garāžas “boksu” kooperatīvās sabiedrības vārdā var kooperatīvā sabiedrība.

Saskaņā ar Kooperatīvo sabiedrību likuma 24. pantu paja ir biedra ieguldījuma daļa sabiedrības pamatkapitālā. Visām pajām ir vienāda nominālvērtība.

Tādējādi Jūs kā kooperatīvās sabiedrības biedrs esat tiesīga pārdot savas pajas.

Uz jautājumu par to, kādā kārtībā atsavināmas pajas, atbilde jāmeklē sabiedrības dibināšanas līgumā vai statūtos.

Kooperatīvā sabiedrība ir juridiska persona (Kooperatīvo sabiedrību likuma 3. panta 1. daļas izpratnē). Savukārt, ja Jūs kā fiziska persona atsavināsiet savas pajas, Jums būs saistošs likuma “Par iedzīvotāju ienākuma nodokli” 1. panta 1. punkta 4. apakšpunkta tvērums, t. i., Jums kā fiziskai personai būs pienākums maksāt nodokli no kapitāla pieauguma.

Plašāk par nodokli no kapitāla pieauguma lasiet VID mājaslapā.