Kā nodrošināties, lai netiktu apdraudētas mantojuma tiesības

J
jautā:
07. martā, 2020
Eva

Mātei īpašumā ir divas lauku mājas ar tām piegulošiem zemes gabaliem. Viņa ir nolēmusi vienu no šīm mājām līdz ar zemes gabalu dāvināt vai pārdot par simbolisku samaksu vienam no saviem diviem dēliem, bet otru māju līdz ar pārējo zemi vēlāk atstāt mantojumā otram dēlam. Vai otrā dēla intereses vēlāk nevar tikt apdraudētas, ja pirmais dēls arī nolemtu pieteikties uz pusi no mantojumā atstātās mājas? Vai viņam būtu tādas tiesības? Kā māte pašlaik visdrošāk (lai tas pēc tam nebūtu apstrīdams tiesā) var parūpēties par otrā dēla interesēm šajā jautājumā, lai otrā māja ar zemi nedalīta un pilnībā paliktu otrā dēla īpašumā? Otro māju ar zemi viņa savas dzīves laikā grib paturēt savā īpašumā.

A
atbild:
05. maijā, 2020
Latvijas notārs
Ilze Metuzāle, zvērināta notāre

Mātei ir tiesības pašai lemt par savu īpašumu un to sadalīt starp bērniem tā, kā viņa uzskatītu par pareizu. Vienīgais noteikums – neatņemamās daļas tiesīgajiem jāatstāj viņu neatņemamās daļas. Aprakstītajā gadījumā tas nozīmētu, ka nevar abas mājas atstāt vienam bērnam, bet otram – neko. Tam, vai manta uzdāvināta dzīves laikā vai tiek atstāta mantojumā, nav lielas starpības. Šoreiz pirmais dēls jau būs saņēmis savu neatņemamo daļu no mātes viņas dzīves laikā, tādēļ viņam vēlāk no brāļa nekas nepienāksies. Tomēr, ja mamma būs izvēlējusies pārdot māju dēlam, nevis to uzdāvināt, tad gan situācija ir pretēja. Jo pirmais dēls tad būs dabūjis īpašumu no mātes nevis bez atlīdzības, bet gan par samaksu. Tad neatņemamā daļa pienāksies arī no otras mājas. Vienmēr aicinu dzīves laikā ģimenē pārrunāt vecāku vēlmi par mantas sadali, lai nebūtu pārpratumu nākotnē, kad vecāku motivāciju tādam vai citādam risinājumam vairs nebūs iespējams uzklausīt.