Vai bērns var noskaidrot, kas ir viņa bioloģiskais tēvs

J
jautā:
09. janvārī, 2020
Norberts

Labdien! Vēlos atrast savu bioloģisko tēvu. Man pašam ir 18 gadu. Par tēvu principā nezinu neko, ne to, kā sauc, ne to, kur dzīvo vai atrodas, pilnībā neko. Māte šo to ir teikusi, bet pati neko nezina, vismaz no viņas teiktā tā var saprast. Kopš dzimšanas neesmu tēvu redzējis. Ļoti gribu zināt, kas ir mans tēvs, bet diemžēl nezinu, ko iesākt. Kurā iestādē varu vērsties?

A
atbild:
17. februārī, 2020
Linda Ņikona
LV portāls

No jautājuma nav saprotams, vai Jūsu dzimšanas apliecībā ir norādītas ziņas par Jūsu bioloģisko tēvu.

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 6. panta piektā daļa paredz, ka tiesības iepazīties ar dzimšanas reģistra ierakstu un pieprasīt dzimšanas apliecību, izziņu par dzimšanas reģistrāciju vai dzimšanas reģistra ieraksta kopiju ir personai, par kuru ieraksts izdarīts, vai tās pilnvarotai personai. Tiesības iepazīties ar nepilngadīgas personas dzimšanas reģistra ierakstu un pieprasīt dzimšanas apliecību, izziņu par dzimšanas reģistrāciju vai dzimšanas reģistra ieraksta kopiju ir vecākiem vai bērna likumiskajam pārstāvim.

Ņemot vērā norādīto, pilngadību sasniegusi persona ir tiesīga personīgi iepazīties ar savu dzimšanas reģistra ierakstu. Iepazīties ar dzimšanas reģistra ierakstu iespējams dzimtsarakstu nodaļā, kurā sastādīts dzimšanas reģistrs, vai Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamentā Aleksandra Čaka ielā 38A, Rīgā. Savukārt pieprasīt un saņemt atkārtotu dzimšanas apliecību vai izziņu par dzimšanas fakta reģistrāciju var jebkurā dzimtsarakstu nodaļā.

Proti, saskaņā ar Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 31. pantu dzimšanas reģistra ierakstā norāda šādas ziņas:

  • bērna vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja tāds ir piešķirts), dzimumu, tautību, valstisko piederību (ja tāda ir noteikta) un dzīvesvietas adresi. Ja bērns piedzimis nedzīvs vai miris dzemdībās, vārdu var nerakstīt;
  • bērna dzimšanas laiku un vietu;
  • vecāku vārdu, uzvārdu, personas kodu (ja tāds ir piešķirts), dzimšanas datumu, dzīvesvietas adresi, tautību un valstisko piederību;
  • vecāku personu apliecinoša dokumenta numuru, izdevējiestādi un izdošanas datumu, ja bērna vecāki nav Latvijas pilsoņi vai Latvijas nepilsoņi;
  • dokumentu, uz kuru pamatojoties ierakstītas ziņas par bērna tēvu (laulības reģistra numuru, sastādīšanas datumu un vietu vai paternitātes atzīšanas iesnieguma numuru, iesniegšanas datumu un vietu, vai likumīgā spēkā esoša tiesas sprieduma numuru, datumu un tiesu, kas spriedumu taisījusi);
  • par bērna piedzimšanu paziņojušās personas vārdu, uzvārdu, personas kodu vai dzimšanas datumu, ja personai nav piešķirts personas kods, un saistību ar bērnu (piemēram, tēvs, māte, ārstniecības persona, iestādes vadītājs);
  • dzimšanas apliecības numuru;
  • datumu, kad ārstniecības iestāde vai ārstniecības persona izsniegusi medicīnas apliecību, kas apliecina dzimšanas faktu, un minētās apliecības numuru.

Diemžēl, ja dzimšanas reģistrā nav ieraksta par bērna tēvu, vienīgais informācijas avots, kā kaut ko par viņu noskaidrot, ir Jūsu māte. Ja māte neko nezina vai nevēlas atklāt, diemžēl bērnam nepastāv iespēja noskaidrot, kas ir viņa bioloģiskais tēvs.