Vecāku pabalstu var saņemt viens no vecākiem

J
jautā:
21. decembrī, 2019
Paula

Labdien! Vai jūrnieks, maksājot nodokļus, kurus aprēķina VID, ir tiesīgs saņemt bērnu un vecāku pabalstu 30% apmērā no bruto algas, turpinot strādāt, ja bērna māte neatrodas darba attiecībās? Paldies!

A
atbild:
02. janvārī, 2020
Lidija Dārziņa
LV portāls

Jūrnieku sociālā apdrošināšana ir būtiski atšķirīga dažādās situācijās. Viena no tām – kad valsts sociālās apdrošināšanas iemaksas ir jāveic Latvijā. Iemaksu pilnā likme (35,09%) ietver arī vecāku apdrošināšanu. Līdz ar to bērna tēvam ir tiesības uz vecāku pabalstu. Ja viņš neatrodas bērna kopšanas atvaļinājumā, tad vecāku pabalsts tiek izmaksāts 30% apmērā no vidējās iemaksu algas, ko aprēķina no 12 mēnešu perioda. Vienlaikus ar vecāku pabalstu tiek maksāts bērna kopšanas pabalsts – 171 eiro mēnesī.

Tam, ka bērna māte nestrādā, nav nozīmes. Vecāku pabalstu piešķir vienam no vecākiem.

Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra (VSAA), kura nosaka tiesības uz pabalstiem un tos aprēķina, ziņas par personas sociālās apdrošināšanas iemaksām saņem no Valsts ieņēmumu dienesta. Līdz ar to informāciju par vecāku pabalstu jānoskaidro VSAA.