E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18823
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi

Nodokļu maksātājam VID jānoskaidro, kādas sankcijas piemērotas

J
jautā:
14. decembrī, 2019
Olegs

Vai VID var bloķēt Latvijas firmas bankas kontu ārzemēs (piemēram, Igaunijā vai Lietuvā) par nodokļu parādu bez kriminālprocesa uzsākšanas?

A
atbild:
27. decembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Atbildība par nodokļu likumu pārkāpšanu ir noteikta likumā “Par nodokļiem un nodevām” – saskaņā ar to var tikt apturēta saimnieciskā darbība.

Informāciju, kā piemērojamas sankcijas, varat iegūt VID tīmekļvietnē.

Likuma “Par nodokļiem un nodevām” 7.2 pants noteic, ka Valsts ieņēmumu dienests izdoto administratīvo aktu (arī nelabvēlīgu administratīvo aktu) un citus lēmumus, dokumentus un informāciju nodokļu maksātājam, kurš ir VID elektroniskās deklarēšanas sistēmas lietotājs, paziņo, izmantojot VID elektroniskās deklarēšanas sistēmu, vienlaikus par to nosūtot informāciju uz nodokļu maksātāja elektroniskās deklarēšanas sistēmā norādīto elektroniskā pasta adresi un oficiālo elektronisko adresi, ja nodokļu maksātājam ir aktivizēts oficiālās elektroniskās adreses konts. VID nodrošina, ka nodokļu maksātājam no oficiālās elektroniskās adreses konta ir piekļuve VID elektroniskās deklarēšanas sistēmai un tajā paziņotajiem administratīvajiem aktiem (arī nelabvēlīgiem administratīvajiem aktiem) un citiem lēmumiem, dokumentiem un informācijai.

Nodokļu maksātājam ir tiesības iepazīties ar pārbaudes aktiem (pārskatiem) un revīzijas (audita) lietas materiāliem, kuri attiecas uz pašu konkrēto nodokļu maksātāju, izņemot pārbaudes aktos (pārskatos) un revīzijas (audita) lietas materiālos esošo informāciju, kas saskaņā ar likumu uzskatāma par ierobežotas pieejamības informāciju.

Tātad, ja uzņēmumam ir bloķēts konts, jānoskaidro Valsts ieņēmumu dienestā, kādu pasākumu un lēmumu dēļ tas ir izdarīts.

Vēl jāpiebilst: lai pasaulē veicinātu cīņu ar pārrobežu krāpšanu nodokļu jomā un novērstu izvairīšanos no nodokļu nomaksas, valstis, arī Latvija, pirms pāris gadiem uzsāka automātisku informācijas apmaiņu par finanšu iestāžu kontiem. Tas ir būtisks solis, lai nodokļu administrācijas varētu identificēt nodokļu maksātāja ārvalstīs glabāto naudu, arī to, kad nodokļu maksātājs gūst ienākumus kā juridiskās personas patiesais labuma guvējs, un tādējādi mazinātu iespējas slēpt ienākumus ārzonās.

Iesaistīto valstu nodokļu administrācijas sniedz Latvijas Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par Latvijas rezidentu finanšu kontiem un ienākumiem iesaistīto valstu finanšu iestādēs.

Valstu saraksts pieejams Ministru kabineta 2016. gada 5. janvāra noteikumu Nr. 20 “Kārtība, kādā finanšu iestāde izpilda finanšu kontu pienācīgas pārbaudes procedūras un sniedz Valsts ieņēmumu dienestam informāciju par finanšu kontiem” pielikumā.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU