E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18805
Lasīšanai: 3 minūtes

Dzīvokļa īpašniekam ir pienākums maksāt par komunālajiem pakalpojumiem

J
jautā:
12. decembrī, 2019
Kristine

Labdien! Ir šāda situācija: trīs dzīvokļa īpašnieki, visi pilngadīgi (ierakstīti zemesgrāmatā), viens no īpašniekiem dzīvoja dzīvoklī un maksāja visus maksājumus 10 gadu garumā, šobrīd dzīvoklis netiek apdzīvots, viens īpašnieks kategoriski atsakās maksāt komunālos maksājumus (tiek prasīta 1/3 no rēķiniem). Kā var piespiest maksāt kārtējos maksājumus, un vai var pieprasīt naudu par iepriekšējiem maksājumiem? Paldies!

A
atbild:
19. decembrī, 2019

Dzīvokļa īpašnieka pienākumi ir noteikti Dzīvokļu īpašuma likuma 10. panta 1. daļā, kas sevī ietver arī pienākumu segt:

  • dzīvojamās mājas pārvaldīšanas izdevumus šā likuma 13. pantā noteiktajā kārtībā;
  • norēķināties par saņemtajiem pakalpojumiem, kas saistīti ar dzīvokļa īpašuma lietošanu (piemēram, apkure, aukstais ūdens, kanalizācija, sadzīves atkritumu izvešana);
  • maksāt uz dzīvokļa īpašumu attiecinātos nodokļus;
  • maksāt nomas maksu par zemes lietošanu, ja dzīvojamā māja atrodas uz citai personai piederošas zemes; u. c.

Tādējādi, ja dzīvokļu īpašums pieder vairākiem īpašniekiem, katram īpašniekam ir pienākums segt minētās izmakas proporcionāli tam piederošām daļām (1/3 katram īpašniekam).

Tam dzīvokļu īpašniekam, kas veicis visus maksājumus citu īpašnieku vietā, ir prasījuma tiesības pret to īpašnieku (-iem), kas minētās saistības nav pildījis.

Saskaņā ar Civillikuma 1895. pantu visas saistību tiesības, kuras nav noteikti izņemtas no noilguma ietekmes un kuru izlietošanai nav likumā noteikti īsāki termiņi, izbeidzas, ja tiesīgā persona tās neizlieto desmit gadu laikā.

Ņemot vērā jautājumu, ja kāds īpašnieks dzīvoja attiecīgajā īpašumā un lietoja komunālos pakalpojumus, tad patērējamo komunālo pakalpojumu izmaksas ir jāsedz tai personai (tam īpašniekam), kas tos faktiski izlietoja (piemēram, elektroenerģija, aukstā un karstā ūdens patēriņš, atkritumu izvešana u. c.).

Citus maksājumus, kas nav saistīti ar patērējamo resursu izlietošanu, jāsedz visiem īpašniekiem proporcionāli savām īpašuma daļām (1/3), ja vien īpašnieku starpā nav citas vienošanās par īpašumu uzturēšanas izdevumu segšanas kārtību.

Savukārt ar brīdi, kad minēto īpašumu vairs neapdzīvo neviens no īpašniekiem, visus maksājumus, kas ir attiecināmi uz attiecīgo īpašumu, sedz katrs īpašnieks proporcionāli savai īpašuma daļai (1/3).

Ja kāds no īpašniekiem atsakās pildīt savas saistības, minētais strīds ir nododams izskatīšanai vispārīgās jurisdikcijas tiesā pēc piekritības. Piekritība nosakāma saskaņā ar Civilprocesa likumā noteikto kārtību.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU