Ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam dod tēva vai mātes uzvārdu

J
jautā:
06. decembrī, 2019
Ilze

Labdien! Jautājums par uzvārdiem: piemēram, bērna māte ir Liepiņa un tēvs – Bērziņš. Vai bērnam var būt uzvārds Bērziņš-Liepiņš? Paldies!

A
atbild:
12. decembrī, 2019
Linda Ņikona
LV portāls

Civilstāvokļa aktu reģistrācijas likuma 32. pants paredz, ka bērna vārdu ieraksta saskaņā ar vecāku norādījumu. Ja vecāki nevar vienoties, bērna vārdu ieraksta saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu. Bērnam var dot ne vairāk kā divus vārdus.

Bērna uzvārdu ieraksta atbilstoši vecāku uzvārdam. Taču, ja vecākiem ir dažādi uzvārdi, bērnam saskaņā ar abu vecāku vienošanos ieraksta tēva vai mātes uzvārdu. Ja vecāki nevar vienoties, bērna uzvārdu ieraksta saskaņā ar bāriņtiesas lēmumu.

Tas nozīmē – ja vienam vecākam uzvārds, piemēram, laulības ceļā būtu iegūts Liepiņa-Bērziņa vai Bērziņš-Liepiņš, tad bērnam, abiem vecākiem vienojoties, varētu būt dubultuzvārds, bet, ja vecākiem ir dažādi (katram viens) uzvārdi, bērnam var piešķirt tikai mātes vai tēva uzvārdu, proti, vai nu Liepiņš, vai Bērziņš.