Studiju programmu licencēšana un akreditācija

J
jautā:
29. oktobrī, 2010
Tatjana

Labdien! Vēlējos pajautāt, vai Latvijas augstskolās, universitātēs īsteno licencētas, neakreditētas studiju programmas? Vai tādas programmas tiek īstenotas tikai, ja programma ir jauna? Kas notiek ar studentiem, ja viņu programmu neakreditē, vai augstskolai ir pienākums piedāvāt līdzīgu programmu savā vai citā augstskolā?

A
atbild:
02. novembrī, 2010
Inese Matisāne
LV portāls

Saskaņā ar Augstskolu likuma 9. panta 4. punktu augstskolu akreditācijai nepieciešamo studiju programmu ārējo novērtēšanu un informācijas par akreditāciju un licencēšanu apkopošanu datubāzē internetā Izglītības un zinātnes ministrijas uzdevumā veic Augstākās izglītības kvalitātes novērtēšanas centrs (AIKNC). Gan akreditācijas, gan licencēšanas procesā augstskolas studiju programmas tiek vērtētas pēc šādiem rādītājiem: kāda ir kvalitāte, un kā tās atbilst likumu prasībām.

AIKNC katra mācību gada beigās laikrakstā „Latvijas Vēstnesis” publicē to augstskolu sarakstu, kurām ir tiesības izsniegt valstiski atzītus diplomus par augstākās izglītības iegūšanu, kā arī šajās augstskolās akreditēto studiju programmu nosaukumus.

Katras programmas vēsture ir redzama interneta vietnē www.aiknc.lv
Informācija tiek papildināta katru dienu, taču jāņem vērā, ka gandrīz katru nedēļu tiek akreditētas un licencētas jaunas studiju programmas, tāpēc ir regulāri jāseko līdzi izmaiņām.

Tiklīdz studiju programma tiek akreditēta, tā no licencēto saraksta pārvietojas uz akreditēto sarakstu. Ja studiju programma nav atrodama nevienā no sarakstiem, tas nozīmē, ka tāda studiju programma nav likumīga (licencēta) vai arī, iespējams, meklēšana notiek ar nepareizu nosaukumu.

Licencētas, neakreditētas augstskolu un universitāšu studiju programmas var atrast sadaļā http://www.aiknc.lv/lv/prog_au_l.php Gadījumi, kad programma zaudē akreditāciju un tiek īslaicīgi īstenota kā licencēta, neakreditēta, ir reti.

Saskaņā ar Augstskolu likuma 55. panta 8. daļu studiju programmas slēgšanas gadījumā augstskola finansiāli nodrošina studējošajiem iespēju turpināt izglītības ieguvi citā attiecīgās augstskolas vai citas augstskolas studiju programmā (http://www.aiknc.lv/lv/kopmat/ ).

Papildu informācija
Licence ir augstskolas tiesības, atļauja uzņemt un apmācīt studentus. Augstskola drīkst uzņemt studentus tikai tad, ja studiju programmai ir Izglītības un zinātnes ministrijā izsniegta licence. Izņēmums ir valsts augstskolu studiju programmas, kuras tiek īstenotas jau pirms 2000. gada 26. decembra un ir licencētas ar pagaidām nenoteiktu beigu termiņu.
Par licencētas studiju programmas apgūšanu izglītības mācību iestāde ir tiesīga izsniegt divu veidu diplomus – valsts atzītus un augstskolas (vai koledžas) vārdā izsniegtus.

Pēc licencēšanas nākamā pārbaudes pakāpe ir akreditācija. Akreditācija ir valsts garantēta kvalitāte studijām. Gandrīz visām Latvijas augstskolām ir beztermiņa akreditācija (citādi ir koledžām). Latvijā akreditētas ir divas ārvalstu augstskolu filiāles: Laterāna Pontifikālās universitātes filiāle - Rīgas Augstākais reliģijas zinātņu institūts un Laterāna Pontifikālās universitātes filiāle - Rīgas Teoloģijas institūts.