TĒMA: Ģimene

Kas ir dekrēta atvaļinājums

J
jautā:
04. novembrī, 2019
Aļona

Labdien! Pēc dzemdībām slimības lapa bija 2 mēneši. Vai to apmaksā? Un vai šie 2 mēneši jau skaitās dekrēts?

A
atbild:
11. novembrī, 2019
Zaida Kalniņa
LV portāls

Pirmsdzemdību un pēcdzemdību atvaļinājumu valsts apmaksā strādājošām sievietēm. Proti, ja pirms došanās pirmsdzemdību atvaļinājumā Jūs strādājāt, tad, iesniedzot pirmo slimības lapu B, VSAA Jums izmaksāja pirmdzemdību atvaļinājuma pabalstu. Šo pirmsdzemdību atvaļinājumu tautā dēvē par dekrēta atvaļinājumu.

Pēc dzemdībām strādājošai māmiņai tiek izsniegta otra slimības lapa B, ko, iesniedzot VSAA, valsts apmaksās kā pēcdzemdību atvaļinājumu.

Līdz ar to pēc šī atvaļinājuma, pamatojoties uz Darba likuma 156. pantu, sievietei ir tiesības izmantot darba devēja piešķirtu bērna kopšanas atvaļinājumu (BKA), kas nav ilgāks par pusotru gadu. Lai to saņemtu, darba devējam ir laikus (vienu mēnesi iepriekš) jāiesniedz iesniegums par BKA piešķiršanu un tā laiku.