Lasīšanai: 1 minūte

Mainot uzvārdu, jāņem vērā ierobežojumi

J
jautā:
03. novembrī, 2019
Anonīms

Labdien! Es gribētu nomainīt uzvārdu. Vai varu izvēlēties jebkuru uzvārdu?

A
atbild:
07. novembrī, 2019
Gatis Graustiņš
juriskonsults

Uzvārda maiņai ir nepieciešams izpildīt Vārda, uzvārda un tautības ieraksta maiņas likuma prasības. Iesniegumā par vārda vai uzvārda maiņu ir jānorāda arī uzvārds, kuru persona vēlas nomainīt, un jaunais uzvārds.

Civilstāvokļa aktu reģistrā personvārdus ieraksta tikai saskaņā ar latviešu literārās valodas normām par personvārdu rakstību un lietošanu. Šīs normas ir noteiktas Ministru kabineta noteikumos Nr. 114 “Noteikumi par personvārdu rakstību un lietošanu latviešu valodā, kā arī to identifikāciju. Šie noteikumi attiecas gan uz vārdu, gan uzvārdu. Nav iespējams uzvārda maiņas gadījumā iegūt uzvārdu, kurš neatbilst noteikumiem, piemēram, uzvārdu, kas sastāv no cipariem, bet, ja uzvārds atbilst noteikumiem, tad nav izvēles ierobežojumu.