E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 18411
Lasīšanai: 2 minūtes

Tiesības uz bezdarbnieka pabalstu pēc BKA

J
jautā:
03. novembrī, 2019
Laura

Uzņēmumā esmu strādājusi 5 gadus, pēc tam biju 18 mēnešus ilgā dekrētā, tad atgriezos darbā, kurā strādāju nepilnu mēnesi. Vai man pienākas bezdarbnieka pabalsts, ja esmu atgriezusies darbā pēc dekrēta, bet personisku iemeslu dēļ tomēr darbs ir jāuzteic? Ja pabalsts pienākas, kā to aprēķina?

A
atbild:
08. novembrī, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Tiesībām uz bezdarbnieka pabalstu likuma “Par apdrošināšanu bezdarba gadījumam” 5. pantā  ir noteikts kvalifikācijas periods – jābūt sociālajai apdrošināšanai bezdarba gadījumam Latvijā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Ja bijāt bērna kopšanas atvaļinājumā līdz bērna pusotra gada vecumam un saņēmāt vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par Jums veica valsts, apdrošinot arī bezdarba gadījumam.

Bezdarbnieka pabalsta aprēķinam vispirms aprēķina vidējo iemaksu algu – par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, bijāt bērna kopšanas atvaļinājumā, grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā un šajā periodā darba devējam iemaksas nebija jāveic, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 mēnešiem, “atkāpjoties” līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Pabalstu aprēķina proporcionāli apdrošināšanas (darba) stāžam un atbilstoši ienākumiem, no kuriem tiek veiktas iemaksas bezdarba gadījumam. Ja stāžs ir no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot, pabalstu piešķir 50% no vidējās iemaksu algas.

Informāciju par tiesībām uz pabalstu un tā aprēķina kārtību savā individuālajā situācijā varat noskaidrot Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūrā, kurā ir atrodami dati par konkrēta cilvēka sociālās apdrošināšanas periodiem.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU