Vai var atstāt savu īpašumu vairākiem īpašniekiem

J
jautā:
07. oktobrī, 2019
Ilze

Labdien! Situācija ir šāda – māte pensijas vecumā vēlas atstāt savu īpašumu abām meitām. Piemēram, tiek noslēgts dāvinājuma līgums par labu vienai meitai A ar uzlikumu, ka bez otras meitas B piekrišanas nav iespējams īpašumu pārdot, ieķīlāt utt. Vai meitai B vairs nav nekādu īpašumtiesību uz īpašumu, līdz ar to arī viņas bērniem (mazbērniem) nav mantojuma tiesību uz īpašuma daļām? Meita A dzīvo īpašumā un to apsaimnieko, kārto formalitātes ar LAD utt. Kopīpašuma gadījumā tas sarežģītu dokumentu kārtošanu. Kā meitām būtu izdevīgāk pārņemt īpašumtiesības, lai arī viņu bērniem vēlāk būtu vienādas tiesības uz īpašumtiesībām? Un kā varētu padarīt vieglāku īpašuma apsaimniekošanu kopīpašuma gadījumā, lai viena meita varētu kārtot formalitātes, kas saistītas ar zemes apsaimniekošanu? Pilnvara? Paldies!

A
atbild:
20. decembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jānis Muižnieks, zvērināts advokāts

Ja māte atdāvina vienai no meitām sev piederošo nekustamo īpašumu, tad otrai meitai (neatkarīgi no uzlikuma) un viņas bērniem nav un nebūs nekādas tiesības uz atsavināto nekustamo īpašumu. Ir iespējams variants, ka nekustamais īpašums tiek atdāvināts abām meitām, bet viena no meitām šo īpašumu apsaimnieko un rīkojas ar to uz pilnvaras pamata.