TĒMA: Ģimene

Atvaļinājumu var ņemt abi vecāki

J
jautā:
13. janvārī, 2013
Inga R

Labdien. Interesē jautājums par bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna piedzimšanu. Vīrs ņems kopšanas atvaļinājumu savā darbā un sēdēs mājās. Es reāli strādāt arī nevarēšu, jo jābaro bērniņš. Vai es arī varu pieteikt savam darba devējam bērna kopšanas atvaļinājumu? Vai ar to es nezaudēju darba vietu? Saprotu, ka pabalstu var saņemt tikai viens vecāks, bet kā ir ar darba vietām? Kā man pareizi rīkoties? Paldies.

A
atbild:
18. janvārī, 2013
Valsts darba inspekcija
Edgars Timpa, Darba tiesību nodaļas juriskonsults

Saskaņā ar Darba likuma 156.panta nosacījumiem ikvienam darbiniekam ir tiesības uz bērna kopšanas atvaļinājumu sakarā ar bērna dzimšanu vai adopciju. Šāds atvaļinājums Darba likuma 156.pantā noteiktajā kārtībā ir piešķirams gan darbiniekam tēvam, gan arī mātei.

Vienlaikus jāatzīmē, ka bērna kopšanas atvaļinājuma neizmantošanas apstākļos darbiniekam atbilstoši Darba likuma 146.panta nosacījumiem ir tiesības izmantot papildu pārtraukumus bērna barošanai vai arī saskaņā ar Darba likuma 134.panta otrās daļas nosacījumiem pieprasīt noteikt nepilnu darba laiku.