TĒMA: Mājoklis

Kur paliek īrnieki, ja māja nodeg

J
jautā:
15. septembrī, 2019
Dace

Vai īpašniekam ir jānodrošina mājas iedzīvotāju izmitināšana, ja māja ir nodegusi un vairs nav apdzīvojama?

A
atbild:
24. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Dzīvojamās telpas īres līguma izbeigšanas gadījumus regulē speciālā likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28., 28.1.–28.6. pants. Iepriekš minētās normas neparedz īres līguma izbeigšanu sakarā ar izīrēto telpu bojāeju. Ja dzīvojamā ēka pēc ugunsgrēka netiks atjaunota, tad saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28.3. panta noteikumiem izīrētājs var izbeigt dzīvojamās telpas īres līgumu, ierādot īrniekam un viņa ģimenes locekļiem citu līdzvērtīgu dzīvojamo telpu. Ja dzīvojamā ēka pēc ugunsgrēka tiek kapitāli remontēta un atjaunota, tad īres līgums izbeidzams saskaņā ar likuma “Par dzīvojamo telpu īri” 28.4. panta noteikumiem: ja dzīvojamās mājas (dzīvojamās telpas), izņemot denacionalizētās vai likumīgajam īpašniekam atdotās mājas, īpašnieks (izīrētājs) ir pieņēmis lēmumu veikt tās kapitālo remontu un to nevar veikt, īrniekam dzīvojot mājā vai lietojot attiecīgo telpu, izīrētājs var izbeigt dzīvojamās telpas īres līgumu, ierādot īrniekam un viņa ģimenes locekļiem citu līdzvērtīgu dzīvojamo telpu.