E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17950
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Mājoklis
2
7
2
7

Ko darīt, ja dzīvokļa īpašnieks avārijas situācijā nenodrošina piekļuvi

J
jautā:
08. septembrī, 2019
Tatjana

Situācija ir šāda: daudzdzīvokļu mājā tika applūdināts 1. stāva dzīvoklis. Tāpēc meistari atslēdza karstā ūdens padevi pa konkrēto stāvvadu, lai atrastu problēmu. Tas notika pirms divām nedēļām. Līdz šim brīdim ūdens tā arī nav pieslēgts, jo 2. stāva īpašnieku apsaimniekotājs apgalvo, ka “konkrētā dzīvokļa īpašnieks nenodrošina piekļuvi: nedz ver vaļā durvis, nedz atbild uz telefona zvaniem”. Ko šajā situācijā var iesākt apsaimniekotājs (pēc likuma) un ko kaimiņi? Jo nogurstam sēdēt bez ūdens, bet apsaimniekotājs aizbildinās ar to, ka Dzīvokļa īpašuma likuma 10. panta septītajā daļā ir noteikts: dzīvokļa īpašniekam ir pienākums nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu. Sanāk, ka trīs gadus tur neviens nerādīsies un 11 dzīvokļi pa šo stāvvadu sēdēs bez karstā ūdens? Vai tad nav izstrādāts kāds pants šādiem force majeure gadījumiem, kurā paskaidrots: ja īpašnieks kādā laika posmā neuzrodas, tad šajā dzīvoklī var ienākt ar likuma pārstāvjiem. Vai tā nav avārijas situācija? 

A
atbild:
01. oktobrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Toms Vilnis, zvērināta advokāta palīgs

Kā Jūs pareizi norādījāt, Dzīvokļa īpašuma likuma (turpmāk – likums) 10. panta pirmās daļas 7. punkts paredz dzīvokļa īpašniekam pienākumu nodrošināt iespēju dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotiem speciālistiem veikt dzīvokļa īpašumā darbības, kas nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai, kā arī nodrošināt iespēju apsekot atsevišķo īpašumu.

Ja dzīvokļa īpašnieks minēto pienākumu nepilda, tad atbilstoši tiesu praksei jāvēršas ar prasības pieteikumu vispārējās jurisdikcijas tiesā, lūdzot dzīvokļa īpašniekam saskaņā ar Civilprocesa likuma 197. pantu uzlikt par pienākumu ielaist savā dzīvoklī dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotos speciālistos, lai veiktu nepieciešamās darbības. Diemžēl likuma pašreizējā redakcija vai citi normatīvie akti neparedz šādas problēmas citus ārpustiesas risinājumus vai tiesiskus mehānismus, kā nodrošināt piekļuvi dzīvoklim.

Pašreiz Saeimā atrodas likumprojekts (Nr. 398/Lp13) par grozījumiem likumā, kas paredz, ka dzīvokļu īpašnieku kopība ir tiesīga pieņemt lēmumu par piespiedu iekļūšanu dzīvokļa īpašumā, ja dzīvokļa īpašnieks atkārtoti neizpilda likuma 10. panta pirmās daļas 7. punktā minēto pienākumu vai dzīvojamā mājā ir izveidojusies avārijas situācija, kad dzīvokļu īpašnieku kopības vai pārvaldnieka pilnvarotie speciālisti, piesaistot Valsts policiju, ir tiesīgi piespiedu kārtā iekļūt dzīvokļa īpašumā, lai tajā veiktu darbības, kas ir nepieciešamas ar dzīvojamās mājas ekspluatāciju saistītu komunikāciju, būvkonstrukciju un citu elementu ierīkošanai un normālai funkcionēšanai. Norādu, ka minētie grozījumi šīs atbildes rakstīšanas dienā vēl atrodas 1. lasījumā, tādēļ nav garantēts, ka tie tiks pieņemti minētajā redakcijā vai pieņemti vispār.

Labs saturs
7
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 136 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU