Mantojuma sadale

J
jautā:
05. septembrī, 2019
Laura

Situācija – māte nomira un nebija sastādījusi mantojumu. Šobrīd ir iespēja pieteikties pirmās kārtas mantiniekiem: dēlam un meitai. Pirms mātes nāves meita teica, ka viss paliks dēlam (brālim), jo viņš pēdējos 20 gadus ir apkopis īpašumu un veicis visus zemes maksājumus, lai īpašums funkcionētu. Šobrīd, kad ir jau pēdējais mēnesis, lai pieteiktos pirmie mantinieki, meita izdomājusi, ka īsti negrib, lai viss paliek brālim. Viņa grib, lai brālis saņem īpašumu un maksā viņai pusi no īpašuma summas (kas īsti nav zināma), jo īpašumā ir veca māja, jauna pirts, šķūnis, ko uzcēla brālis, mežs un zeme, kuru apkopa brālis. Ņemot vērā, ka māsas iepriekšējie nodomi visu labprātīgi atdot netika dokumentēti, brālis nepiekrīt jaunajai idejai dalīt īpašumu vai atmaksāt pusi no īpašuma summas. Ja abi radinieki notāra klātbūtnē nespēj vienoties par īpašuma sadalīšanu līdzvērtīgi un lietu nodod tiesai, vai pastāv iespēja dēlam saņemt visu īpašumu, ja viņš veicis visus iepriekš minētos darbus īpašuma uzturēšanai? Vai jebkurā gadījumā, ja abi bērni nespēj vienoties sev par labu, īpašums tiek dalīts uz pusēm? Un kas nosaka īpašuma vērtību?

A
atbild:
20. decembrī, 2019
Latvijas notārs
Jānis Skrastiņš, priekšsēdētājs, zvērināts notārs

Ja māsa ir izteikusi vēlēšanos mantojumu pieņemt, tad abi mirušās bērni mantos vienādās daļās un saņems mantojuma apliecību (katrs saņems ½ daļu visa mantojuma). Pēc apliecības saņemšanas mantojumu var dalīt vai nu labprātīgi (noslēdzot mantojuma sadales līgumu), vai arī, ja vienošanās nav iespējama, tad tas, kurš vēlas dalīt mantojumu, var vērsties tiesā. Ja dēls veicis ieguldījumus mātes īpašumā, viņš, iespējams, var prasīt māsai tos kompensēt, piemēram, iesniedzot mantojuma lietā kreditora pretenzijas.