TĒMA: Pensijas

Tiesības uz priekšlaicīgo pensiju

J
jautā:
22. augustā, 2019
Dzintra

Labdien! Esmu strādājoša 3. grupas invalīde. 28. aprīlī man palika 63 gadi. Vai varu kārtot dokumentus uz priekšlaicīgu pensionēšanos, un vai vajag kādu izziņu no darba devēja?

A
atbild:
23. augustā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pensionēšanas vecums šogad ir 63 gadi un seši mēneši. Pensiju priekšlaicīgi var pieprasīt divu gadu laikā pirms pilnā pensijas vecuma sasniegšanas. Nav ierobežots laiks, to var pieprasīt arī dažus mēnešus pirms pilnā pensijas vecuma.

Lai pieprasītu pensiju (arī priekšlaicīgi), jādodas uz Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūru.

Darba devēja informāciju Valsts sociālā apdrošināšanas aģentūra saņem no Valsts ieņēmumu dienesta.

Priekšlaicīgās vecuma pensijas izmaksai ir ierobežojumi līdz īstā pensionēšanās vecuma sasniegšanai.

Nestrādājošam personām, kurām piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, izmaksā 50% no piešķirtā pensijas apmēra.

Personām, kurām ir piešķirta vecuma pensija priekšlaicīgi, laikā, kad tās kļuvušas par obligāti sociāli apdrošinātajiem (darba ņēmējiem vai pašnodarbinātajiem), vecuma pensiju priekšlaicīgi neizmaksā.

Vēl jāzina, ka vecuma pensija priekšlaicīgi tiek piešķirta uz mūžu, līdz ar to, sasniedzot īsto pensijas vecumu, vecuma pensija būs tā pati priekšlaicīgi piešķirtā vecuma pensija, mainīsies tikai tās izmaksas nosacījumi.

Pēc priekšlaicīgās vecuma pensijas piešķiršanas tiek ierobežota citu pakalpojumu saņemšana, tajā skaitā – nav tiesību saņemt bezdarbnieka pabalstu.