Vai par īpašumiem jārūpējas visiem kā par kopīpašumu

J
jautā:
21. augustā, 2019
Normunds

Labdien! Mūsu daudzdzīvokļu mājai (15 dzīvokļi) ir kopīga zeme, un uz šīs zemes ir trīs garāžas, kuras pieder trim dažādām personām (ierakstītas zemesgrāmatā). Vai mums kā dzīvokļu īpašniekiem arī šīs trīs garāžas ir kopīpašumā? Vai garāžu īpašniekiem ir pašiem jāatbild par to stāvokli (sienām, jumtu)? Vai var viņus piespiest remontēt šīs garāžas? Jaunais garāžas īpašnieks apgalvo, ka viņam pieder tikai telpa, bet sienas ir kopējās, kaut gan tās nepieguļ mājai. Paldies!

A
atbild:
03. septembrī, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Jolanta Kramerovska, zvērināta advokāte

Lai atbildētu uz šo jautājumu, nepieciešams iepazīties ar ziņām par konkrētajiem īpašumiem zemesgrāmatā. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 3. panta 1. daļas noteikumiem atsevišķs īpašums ir dzīvojamā mājā esošs būvnieciski norobežots un funkcionāli nošķirts dzīvoklis, neapdzīvojamā telpa vai mākslinieka darbnīca, kura kā dzīvojamā vai nedzīvojamā telpu grupa reģistrēta Nekustamā īpašuma valsts kadastra informācijas sistēmā, kā arī saskaņā ar šī paša panta 3. daļas noteikumiem arī atsevišķā īpašuma sastāvā papildus var būt arī ārpus telpas vai telpu grupas esošas un ar to funkcionāli saistītas palīgtelpas un palīgēkas vai to daļas, kas nav funkcionāli saistītas ar kopīpašumā esošo dzīvojamās mājas daļu vai citu atsevišķo īpašumu. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likuma 4. panta 1. daļas 2. punktu kopīpašums ir tādas dzīvojamās mājas palīgēkas un būves, kas neatbilst 3. panta 3. daļas noteikumiem. Līdz ar to, iepazīstoties ar ierakstiem zemesgrāmatā, jāizvērtē, vai garāžas atbilst Dzīvokļa īpašuma likuma 3. panta 3. punktā noteiktajam vai 4. panta 1. daļas 2. punktā noteiktajam raksturojumam, kas tad arī būs kritērijs, vai par šiem īpašumiem jārūpējas visiem kā par kopīpašumu vai tomēr tas ir atsevišķs īpašums, par kuru atbild tikai un vienīgi pats īpašnieks.