Lasīšanai: 1 minūte

Kā iekļaut personvārdu kalendārā

J
jautā:
19. jūlijā, 2019
inta

Labdien! Mana bērna vārda nav kalendārā. Vai to būtu iespējams iekļaut kalendārā?

A
atbild:
24. jūlijā, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Lai vārdu iekļautu kalendārā, jāraksta iesniegums Valsts valodas centra Kalendārvārdu ekspertu komisijai. Iesniegumu var iesniegt, piemēram, portālā www.latvija.lv izmantojot pakalpojumu Iesniegums iestādei.

Saņemtos personu iesniegumus izvērtē Valsts valodas centra izveidotā Kalendārvārdu ekspertu komisija un saskaņā ar noteiktiem kritērijiem iesaka jaunu personvārdu iekļaušanu kalendārvārdu sarakstā.

Izvēloties personvārdus iekļaušanai latviešu tradicionālajā kalendārvārdu sarakstā, komisija ievēro vairākus kritērijus:

  • vārda cilme;
  • vārda nozīme (ja to iespējams noteikt);
  • vārda labskaņa;
  • vārda lietojuma biežums (vārda nesēju skaits pēc Iekšlietu ministrijas Pilsonības un migrācijas lietu pārvaldes, kā arī Tieslietu ministrijas Dzimtsarakstu departamenta sniegtajiem datiem);
  • vārda lietojuma stabilitāte;
  • vārda tradicionalitāte;
  • atbilstība latviskajai vārddošanas tradīcijai.

Plašāka informācija pieejama Valsts valodas centra mājaslapas sadaļā Kalendārvārdu ekspertu komisija.