E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 17415
Lasīšanai: 5 minūtes
1
1
1
1

Apdāvinātajam saistošie parādi

J
jautā:
03. jūlijā, 2019
Ilze

Labdien! Sievietei piederēja dzīvoklis, kuru viņa ar dāvinājuma līgumu 5 gadus pirms savas nāves uzdāvināja mazdēlam. Šim dzīvoklim vēl pirms dāvināšanas līguma slēgšanas bija uzkrāts apsaimniekošanas parāds. Cik saprotu, šis parāds nevar būt saistošs apdāvinātajam. Iepriekš minētajai sievietei ir bērni, kuri nav pieteikušies uz mantojuma tiesībām un īsti pat nezina, vai vispār ir bijusi uzsākta mantojuma lieta, jo sievietei vairs nepiederēja ne nekustamais, ne kustamais īpašums, tikai šīs parādsaistības, par kurām bērni bija informēti. Vai sievietes bērniem būtu jābūt informētiem par to, ka kreditors (apsaimniekotājs) ir vērsies pie notāra ierosināt mantojuma lietu? Vai šādā gadījumā kreditors vēl joprojām (5 gadus pēc sievietes nāves un aptuveni 10 gadus pēc dāvinājuma līguma slēgšanas) ir tiesīgs vērsties pie notāra ar lūgumu ierosināt mantojuma lietu? Paldies!

A
atbild:
25. jūlijā, 2019
Latvijas notārs
Agita Macijevska, zvērināta notāre

Nevar skaidri pateikt, vai parāds ir vai nav saistošs apdāvinātajam. Būtu jāzina, vai apdāvinātais ir nostiprinājis savas īpašuma tiesības zemesgrāmatā, vai ar viņu bija noslēgts apsaimniekošanas līgums un kāds ir dāvinājuma līguma saturs.

Noskaidrot, vai ir uzsākta mantojuma lieta, iespējams, interesējoties Latvijas Zvērinātu notāru padomē, kas uztur Mantojumu reģistru. Mantojumu reģistrā ir ierakstīts mantojuma atstājēja vārds, uzvārds, personas kods, tā zvērināta notāra vārds, uzvārds un prakses vietas adrese, kurš ved mantojuma lietu. Ieinteresētās personas var ieskatīties Mantojumu reģistrā un saņemt no tā izrakstus. Ziņu izsniegšana no Mantojumu reģistra ir maksas pakalpojums. Maksas apmēru skatīt šeit.

Ja mantojuma atstājēja kreditors (apsaimniekotājs) būtu lūdzis izsludināt mantojuma atklāšanos un prasījis, lai mantot aicinātie izteic savu gribu par mantojuma pieņemšanu, tad Jums tā būtu jāizteic notāra noliktā uzaicinājuma termiņā. Ja līdz šā termiņa notecējumam Jūs mantojumu neatraidāt, tad atzīstams, ka esat to pieņēmuši, tātad pieņēmuši arī parādus, jo ar mantojuma pieņemšanu un iegūšanu visas mantojuma atstājēja tiesības un saistības, ciktāl tās neizbeidzas ar viņa personu, pāriet uz mantiniekiem.

Ja iesniegumā par mantinieku uzaicināšanu ir norādīti mantinieki un viņu dzīvesvieta, zvērināts notārs nosūta mantiniekiem rakstisku uzaicinājumu. Jums šāds uzaicinājums būtu bijis jāsaņem deklarētajā dzīvesvietas adresē un/vai faktiskajā adresē. Uzaicinājumi tiek publicēti arī oficiālajā izdevumā "Latvijas Vēstnesis".

Kreditoru pretenzijām nav noilguma termiņa. Tās var tikt dzēstas gadījumā, ja mantinieki ir uzsākuši mantojuma lietu, zinot par mantojuma atstājēja iespējamiem parādiem, un ja uzaicinājumā (sludinājumā par mantojuma atklāšanos) norādītajā termiņā nav pieteicies neviens kreditors. Tad nepieteiktās kreditoru pretenzijas dzēš, izdodot mantojuma apliecību vai taisot aktu par mantojuma lietas izbeigšanu.

Mantojuma lietu iespējams uzsākt uz dažādu mantošanas iesniegumu pamata un arī gadījumā, ja mantiniekiem nav zināms, vai mantojuma masa vispār pastāv. Ja mantojuma masas kā tādas nav un mantiniekiem tas ir zināms, negaidot uzaicinājumu no kreditoriem un neuzsākot mantojuma lietu, ir iespējams rakstiski noformēt iesniegumu par mantojuma atraidīšanu, griežoties pie zvērināta notāra pēc mantojuma atstājēja pēdējās dzīvesvietas. Šāds mantojuma atraidīšanas iesniegums atsvabina no iespējamiem kreditoru prasījumiem nākotnē.

Nedaudz par apdāvinātā pienākumiem. Dzīvojamo māju pārvaldīšanas likumā vairs nav paredzēti individuāli līgumi starp daudzdzīvokļu mājas apsaimniekošanas pakalpojumu sniedzēju un dzīvokļu īpašniekiem. Saskaņā ar Dzīvokļa īpašuma likumu “dzīvokļa īpašuma atsavināšanas gadījumā darījuma dalībniekiem nekavējoties rakstveidā jāpaziņo dzīvojamās mājas pārvaldniekam par dzīvokļa īpašnieka maiņu. Dzīvokļa īpašuma ieguvējs pēc darījuma noslēgšanas iesniedz īpašuma tiesības apliecinošu dokumentu dzīvojamās mājas pārvaldniekam vai personai, kura atbilstoši pārvaldīšanas līguma noteikumiem kārto mājas lietu”.

Labs saturs
1
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU