Nevar atlaist māti, kas baro bērnu ar krūti

J
jautā:
22. oktobrī, 2010
Dagnija Ēna

Labdien! Esmu atgriezusies darbā pēc bērna kopšanas atvaļinājuma (bērnam 1g. 7. mēn.). Darba devējs man piedāvā citu amatu ar zemāku algu. Amats būtu pieņemams, bet alga neapmierina. Vai darba devējam ir tiesības mani atbrīvot, jo nepiekrītu līguma grozījumiem? Es vēl joprojām baroju bērnu ar krūti (likumdošanā tas ir viens no noteikumiem, kas darba devējam neļauj atbrīvot no darba). Vai nav kādi ierobežojumi, cik ilgi krūts barošana „pasargā”? Paldies jau iepriekš, Dagnija

A
atbild:
27. oktobrī, 2010
Latvijas Brīvo arodbiedrību savienība
Kaspars Rācenājs, jurists

Darba likuma 109. pants nosaka darba devēja uzteikuma aizliegumus un ierobežojumus.

Panta 1. daļa paredz, ka darba devējam aizliegts uzteikt darba līgumu ar sievieti, ja tā baro bērnu ar krūti. Šis aizliegums attiecas uz visu barošanas laiku, kas likumā nav ierobežots. Apstākli, ka baro ar krūti var apliecināt ārsts.

Uzteikuma aizliegums gan neattiecas uz gadījumiem, kad darbinieci atbrīvo, pamatojoties uz kādu no Darba likuma 101. panta 1. daļas 1.-5. punktu (piem., būtisks darba līguma vai kārtības pārkāpums) vai ja tiek likvidēts darba devējs.