Sveiki! Jautājums par ceļa servitūtu. Mums pieder zeme, pie kuras oficiāli nevar piebraukt, nav ceļa, un nav nodibināts servitūts. Zvanījām pašvaldībai, kas atbildēja, ka ceļu aizmirsa iezīmēt, taču piedāvāja savu variantu ceļam, kāds varētu mums pienākties. Jau no 1996. gada mēs piekļūstam savam īpašumam pa citu ceļu (jo pašvaldības piedāvātais variants nav ceļš, pa to nevar braukt ar mašīnu). Lietojām šo ceļu jau ilgstoši, taču pa to vairs neatļauj braukt zemes īpašnieks, jo viņš tur audzē kukurūzu. Ko mums šādā situācijā darīt, un kā var nodibināt servitūtu, lai varam braukt pa ceļu, kuru mēs jau ilgus gadus esam izmantojuši un uzkopuši?
Nekustamā īpašuma apgrūtinājums – ceļa servitūts – ir nodibināms tad, ja īpašumam no valsts vai pašvaldības ceļa nav iespējams citādi piekļūt, kā vien šķērsojot citam īpašniekam piederošu īpašumu. Ceļa servitūtus nodibina: 1) ar likumu; 2) ar tiesas spriedumu; 3) ar līgumu vai testamentu.
Jūsu situācijā ceļa servitūtu var nodibināt vai nu uz līguma pamata ar kaimiņu, vai tiesas ceļā.
Tā kā kaimiņš acīmredzot nepiekritīs ceļa servitūta līguma noslēgšanai, atliek viens ceļš – vērsties ar iesniegumu tiesā. Taču tad jāspēj pierādīt, ka vēsturiski lietotais ceļš pašlaik patiešām ir vienīgais, pa kuru no Jūsu īpašuma var nokļūt līdz pašvaldības ceļam (ja pašvaldības piedāvātajā vietā nekāda ceļa vēl nav). Neredzot zemes plānus un līdz ar to arī pašvaldības piedāvāto iespējamo risinājumu, sīkāku skaidrojumu nav iespējams sniegt. Taču, pirms vērsties tiesā, ieteicama zvērināta advokāta konsultācija.
Izsmeļoša informācija par ceļa servitūtu nodibināšanu, izbeigšanu, kā arī lietošanu izlasāma LV portāla skaidrojumā “Ceļa servitūts – mana zeme cita labumam”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!