Darba līgums nevar būt pretrunā ar Darba likumu

J
jautā:
03. maijā, 2019
Zane

Labdien! Vai šādi punkti darba līgumā ir legāli? –

“Uzņēmuma atruna par summēto darba laiku jaunajos darba līgumos:

Darba devējs ar Darbinieku rakstveidā šajā Darba līgumā vienojas, ka Darbinieks ar darba grafiku konkrētai darba dienai vai jebkuram ilgākam periodam var tikt iepazīstināts arī telefoniski (zvani, SMS, “Whatsapp”, Darbinieka norādītais mob. t. nr. + 371 XXXXXXX). Darbiniekam jebkurā laikā, arī ārpus sava noteiktā darba laika, ir obligāts pienākums nekavējoties atbildēt uz Darba devēja zvanu no mob. t. +371 XXXXXXX. Ja Darbinieks to nevar kaut kādu attaisnojošu iemeslu dēļ, tad Darbiniekam ir obligāts pienākums nekavējoties atzvanīt Darba devējam, tiklīdz Darbiniekam tas ir iespējams.

Ja, piemēram, konkrētais darbinieks savā brīvdienā ir jau paspējis aizbraukt tālu no Rīgas vai paspējis izbraukt vispār no Latvijas, tad tam šādam faktam ir jāsniedz Darba devējam konkrēti un ticami pierādījumi, piemēram, lidmašīnas biļete utt.

Ja konkrētais darbinieks neierodas darbā, kad tas tiek izsaukts ar darba grafiku, darbiniekam nav attaisnojošu un ticamu pierādījumu, tad tas katru reizi tiek un tiks uzskatīts par konkrētā darbinieka neattaisnotu darba kavējumu, par ko var arī tikt uzteikts rakstveidā darba līgums vai izteikta rakstveida piezīme/rājiens.”

A
atbild:
31. maijā, 2019
Valsts darba inspekcija
Zaiga Strode, Darba tiesību nodaļas vadošā juriskonsulte

Saskaņā ar Darba likuma 140. panta pirmo daļu gadījumā, ja darbiniekam ir noteikts summētais darba laiks, darba devējam ir pienākums par to rakstveidā informēt darbinieku, norādot pārskata perioda ilgumu, kā arī laikus iepazīstināt darbinieku ar darba grafiku.

Darba likums nenosaka kārtību un laiku, kādā darba devējam darbinieks jāiepazīstina ar darba grafiku vai tā izmaiņām. Tomēr, izvērtējot Jūsu jautājumā norādīto kārtību, secināms, ka darba devējs vēlas saglabāt tiesības dot darbiniekam saistošus rīkojumus jebkurā laikā, ieskaitot darbinieka atpūtas laiku, kuru darbinieks saskaņā ar Darba likuma 141. pantu tiesīgs izmantot pēc sava ieskata.

Valsts darba inspekcijas ieskatā šādi darba līguma nosacījumi pasliktina darbinieka tiesisko stāvokli pretēji normatīvajos aktos noteiktajam regulējumam un saskaņā ar Darba likuma 6. pantu nav spēkā.

Jums var ieteikt vērsties Valsts darba inspekcijā, līdzi ņemot darba līgumu.