E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16680
Lasīšanai: 3 minūtes
TĒMA: Nodokļi
1
1

Par nekustamā īpašuma nodokļa parādu

J
jautā:
05. aprīlī, 2019
Paula

Labdien! 2016. gadā dāvinājumā no tuvinieka saņēmu nekustamo īpašumu (zemi). Tuvinieks tajā pašā gadā nomira. Par uzdāvināto nekustamo īpašumu ir nekustamā īpašuma nodokļa parāds par 2015./2016. gadu uz mirušā dāvinātāja vārda. Pašvaldība 2019. gadā vērsās pie manis un norādīja, ka man ir pienākums segt šo dāvinātāja nekustamā īpašuma nodokļa parādu, jo pašvaldība kā kreditors var prasīt no apdāvinātā šo daļu. Vai pašvaldība drīkst šādi rīkoties?

A
atbild:
23. maijā, 2019
Lidija Dārziņa
LV portāls

Pašvaldības informācijā par nodokļa maksājumu ir jābūt norādītām konkrētām tiesību normām, saskaņā ar kurām ir noteikts pienākums maksāt nodokli.

No 2010. gada 1. jūlija likums “Par nekustamā īpašuma nodokli” paredz, ka zemesgrāmatu nodaļas kompetencē ir tiešsaistes datu pārraides režīmā pārliecināties par nekustamā īpašuma nodokļa nomaksu. Gadījumos, ja īpašumu atsavina vai dāvina, zemesgrāmatā īpašnieka maiņu var reģistrēt pēc tam, kad ir nomaksāts nodokļa pamatparāds, soda nauda un nokavējuma nauda, kā arī veikts nodokļa maksājums par taksācijas gadu, kurā notiek īpašnieka maiņa.

Likumā „Par nekustamā īpašuma nodokli” ir paredzētas tiesības lēmumu par nodokļa aprēķinu apstrīdēt.

Tiesvedību materiālos atrodama informācija un skaidrojumi, ka Civillikuma 1927. pants un judikatūrā paustās atziņas nepārprotami norāda uz to, ka apdāvinātajam ar saņemto dāvanu ir pienākums atbildēt par dāvinātāja saistībām. Civillikuma 1927. pants nosaka: Manta atzīstama par dāvinātu tikai tiktāl, ciktāl no tās atvilkti dāvinātāja parādi. Tajā gadījumā, kad dāvinātājs nespēj samaksāt parādus, kuri viņam bijuši dāvināšanas laikā, ne vien viņa kreditori var prasīt sev apmierinājumu no viņa dāvanas, bet arī viņš pats var prasīt no apdāvinātā, lai no viņa dāvinātās mantas dod atpakaļ šo parādu samaksai vajadzīgo daļu. Noruna starp dāvinātāju un apdāvināto par to, ka pēdējais neatbild par pirmā parādiem, ir spēkā pret kreditoriem tikai tad, ja viņi tai piekrituši.

Labs saturs
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Šomēnes iespējams uzdot vēl 159 jautājumus. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Lūdzam e-konsultācijās neiesniegt jautājumus par situācijām, kas saistītas ar Covid-19.
Informācija, kur vērsties, ir apkopota vietnē covid19.gov.lv.
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU