E-KONSULTĀCIJAS
>
visas atbildes Jautā, mēs palīdzēsim rast atbildi!
TĒMAS
Nr. 16506
Lasīšanai: 4 minūtes
TĒMA: Ģimene
1
4
1
4

Kā panākt, lai bērns dzīvotu pie mātes

J
jautā:
06. martā, 2019
Linda

Labdien! 2017. gadā es šķīros no vīra, parakstīju vienošanos pie notāra (zāļu iespaidā), ka bērna aizgādību pilda tēvs. Ļoti vēlos bērnu atgūt. Alimentus maksāju. Bērns dzīvo Tukumā pie vīra vecākiem un ļoti vēlas dzīvot pie manis Talsos. Brauc pie manis ciemos katru otro nedēļas nogali uz divām dienām, taču mūsu šķiršanās ir sāpīgas, pārdzīvojam, ka viņam ir jādodas uz Tukumu, ka nevar palikt pie manis. Es strādāju, spēju visu nodrošināt, bet nezinu, kā lai panāku, ka viņš dzīvotu pie manis. Lūdzu, palīdziet!

A
atbild:
19. martā, 2019
Latvijas Zvērinātu advokātu kolēģija
Dana Rone, zvērināta advokāte

Visi jautājumi, kas skar bērnu, ir katrā laikā pārskatāmi. Lai arī iepriekš vecāki ir noslēguši vienošanos, ka bērns dzīvos pie viena vecāka, ja apstākļi ir mainījušies, var celt prasību tiesā par bērna dzīvesvietas noteikšanu pie otra vecāka, kurš tad arī īstenos aprūpi un uzraudzību.

Prasības pieteikums ir jāceļ tiesā pēc bērna dzīvesvietas – šajā gadījumā tas būs Zemgales rajona tiesā Tukumā. Prasības pieteikumā ir jānorāda gan vēsturiski apstākļi – kāda vienošanās bija noslēgta, kā attīstījās situācija pēc vienošanās noslēgšanas, gan arī tās būtiskās izmaiņas, kāpēc tagad bērnam dzīvesvieta būtu jānosaka citā vietā. Prasības pieteikumā vajadzēs pamatīgi argumentēt, kāpēc šādas izmaiņas bērnam nāks par labu. Jāņem vērā, ka bērnam mainīsies ne tikai dzīvesvieta, bet arī skola, pulciņi, draugu loks, jo pašreiz katrs vecāks dzīvo citā pilsētā. Prasības pieteikumam jāpievieno visi iespējamie pierādījumi, kas apliecina nepieciešamību bērnam mainīt dzīvesvietu, piemēram, vecāka sarakste ar bērnu, kurā bērns atkārtoti pauž vēlēšanos mainīt dzīvesvietu, vecāka aktīva līdzdalība skolas dzīvē (izdrukas no E-klases), kas apliecina vecāka iesaisti bērna izglītošanās gaitās.

Pēc prasības celšanas atzinumu vajadzēs sniegt Tukuma bāriņtiesai, bet iesaistīta tiks arī Talsu bāriņtiesa, kura apsekos mātes dzīvesvietu. Pēc abu vecāku dzīvesvietas apsekošanas bāriņtiesas darbinieki tiksies gan ar vecākiem, gan ar bērnu. Tiks noteiktas arī psihologa vizītes, lai pārliecinātos par iesaistīto personu psiholoģiskajām attiecībām un bērna patieso viedokli. Visbeidzot, notiks bāriņtiesas sēde, kurā būs jāpiedalās abiem vecākiem. Bāriņtiesas sniegs atzinumu tiesai par to, vai bērna interesēm atbilst vai neatbilst dzīvesvietas maiņa. Tiesai šis atzinums nebūs saistošs, tomēr tiesa ņems vērā šo atzinumu.

Vienlaikus ar prasības pieteikumu par aizgādības noteikšanu var prasīt arī uzturlīdzekļu piedziņu un saskarsmes tiesību noteikšanas kārtību bērnam ar tēvu, ja reiz situācija tiek pārskatīta visā pilnībā.

Kvalitatīvu prasības pieteikumu var palīdzēt sagatavot zvērināts advokāts, kurš specializējas ģimenes tiesībās.

Labs saturs
4
Pievienot komentāru
Uzdod savu jautājumu par Latvijas tiesisko regulējumu un tā piemērošanu!
Pārliecinies, vai Tavs jautājums nav jau atbildēts!
vai
UZDOT JAUTĀJUMU
Līdz mēneša beigām iesniegt e-konsultāciju vairs nav iespējams. Vairāk par e-konsultāciju sniegšanu
Iepazīsti e-konsultācijas
LIETOTĀJU IEVĒRĪBAI
Informējam, ka šajā tīmekļa vietnē tiek izmantotas sīkdatnes. Turpinot lietot LV portālu, jūs piekrītat sīkdatņu izmantošanai. Uzzināt vairāk
PIEKRĪTU