Bezdarbnieka pabalsts pēc bērna kopšanas atvaļinājuma

J
jautā:
11. februārī, 2019
Ilona

Labdien! BKA beigsies 11.08.2019. (bija uz 18 mēnešiem). Pirms BKA biju nostrādājusi no 03.07.2017. līdz 03.12.2017. (alga 1340 bruto mēnesī). No 27.04.2017. līdz 02.07.2017. saņēmu bezdarbnieku pabalstu. No 08.03.2016. līdz 26.04.2017. strādāju (alga 1200 bruto mēnesī). Vai es varēšu saņemt bezdarbnieka pabalstu, ja pēc BKA neturpināšu strādāt, jo būs nepieciešams pieskatīt bērnu? Ja varēšu, tad kāds būs tā aprēķins?

A
atbild:
13. februārī, 2019
Valsts sociālās apdrošināšanas aģentūra
Solvita Sukure, Pabalstu metodiskās vadības daļas vecākā eksperte

Tiesības saņemt bezdarbnieka pabalstu ir, ja Jums

  • piešķirts bezdarbnieka statuss;
  • kopējais apdrošināšanas (darba) stāžs ir ne mazāks par vienu gadu;
  • ir veiktas vai bija jāveic obligātās sociālās apdrošināšanas iemaksas bezdarba gadījumam Latvijas Republikā ne mazāk kā 12 mēnešus pēdējo 16 mēnešu periodā pirms bezdarbnieka statusa iegūšanas dienas.

Kamēr kopjat bērnu līdz pusotra gada vecumam un saņemat bērna kopšanas vai vecāku pabalstu, sociālās apdrošināšanas iemaksas par Jums veic valsts, apdrošinot arī bezdarba gadījumam.

Vidējo iemaksu algu aprēķina no Jūsu iemaksu algas par 12 mēnešu periodu, šo periodu beidzot divus kalendāra mēnešus pirms mēneša, kurā iegūts bezdarbnieka statuss.

Piemēram, ja bezdarbnieka statuss iegūts 12.08.2019., tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par 12 mēnešu periodu no 01.06.2018. līdz 31.05.2019.

Svarīgi zināt – aprēķinā neiekļauj tos divus mēnešus, kuros personai bijusi viszemākā un visaugstākā apdrošināšanas iemaksu alga.

Ja 12 mēnešu periodā, par kuru aprēķināma vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, esat atradusies

  • bērna kopšanas atvaļinājumā,
  • grūtniecības un dzemdību atvaļinājumā

un attiecīgās iemaksas šajā periodā darba devējam nebija jāveic, tad vidējo apdrošināšanas iemaksu algu aprēķina par iepriekšējiem 12 mēnešiem pirms attiecīgā perioda, “atkāpjoties” līdz darba devēja pēdējai reģistrētajai iemaksu algai.

Tāpat gadījumos, ja 12 mēnešu perioda daļā, par kuru jāaprēķina vidējā apdrošināšanas iemaksu alga, ir bijis piešķirts bērna kopšanas atvaļinājums vai grūtniecības un dzemdību atvaļinājums, minētās dienas tiek izslēgtas no vidējās apdrošināšanas iemaksu algas aprēķina.

Pabalstu aprēķina proporcionāli apdrošināšanas (darba) stāžam un atbilstoši ienākumiem, no kuriem tiek veiktas iemaksas bezdarba gadījumam.

Ja apdrošināšanas (darba) stāžs ir:

Pabalstu piešķir:

no 1 līdz 9 gadiem ieskaitot

50% no vidējās iemaksu algas

no 10 līdz 19 gadiem ieskaitot

55% no vidējās iemaksu algas

no 20 līdz 29 gadiem ieskaitot

60% no vidējās iemaksu algas

30 gadi un vairāk

65% no vidējās iemaksu algas