Vai var pieprasīt uzturlīdzekļus, ja pilngadīgs bērns mācās arodskolā

J
jautā:
02. janvārī, 2019
baiba

Ja bērnam ir 19 gadi, mācās arodskolā, vai var pieprasīt alimentus no tēva? Ja var, tad kur ir jāgriežas? Vai tas ir jādara pašam bērnam? Kādā apmērā var pieprasīt?

A
atbild:
03. janvārī, 2019
Edīte Brikmane
LV portāls

Jā, bērnam ir tādas tiesības. Jāsāk ar to, ka normatīvajos aktos nav noteikts precīzs bērna vecums, kuram iestājoties vecāku pienākums nodrošināt uzturlīdzekļus izbeidzas. Galvenais kritērijs, lemjot par pienākumu maksāt uzturlīdzekļus pilngadīgam bērnam, ir bērna spēja pašam par sevi gādāt. Civillikuma 179. panta pirmā daļa nosaka: “Vecāku pienākums ir samērā ar viņu spējām un mantas stāvokli uzturēt bērnu. Šis pienākums gulstas uz tēvu un māti līdz laikam, kad bērns pats var sevi apgādāt. Strīdus par uzturlīdzekļiem bērnam izšķir tiesa.”

Likumdevējs nav precizējis, kā noteikt, vai bērns spēj pats par sevi gādāt. Taču Augstākās tiesas Senāts 2015. gada 7. janvāra spriedumā lietā Nr. SKC-1478/2015 secina: “Civillikuma 179. pants interpretējams tā, ka bērns, kurš mācās vidējās vai augstākās mācību iestādes dienas nodaļā un nav vecāks par 24 gadiem, ir uzskatāms par nespējīgu sevi apgādāt, līdz ar to vecākiem ir pienākums uzturēt bērnu.” Savukārt, “ja līdztekus studijām [..] bērns strādā un gūst ienākumus vai arī studijas pārtrauc, tad vecāks, kuram ir piespriests uzturlīdzekļu maksāšanas pienākums, mainoties apstākļiem, ir tiesīgs celt tiesā prasību par uzturlīdzekļu apmēra samazināšanu jeb atbrīvošanu no šā pienākuma”.

Vēršam uzmanību, ka atbilstoši Civillikuma 177. panta pirmajai daļai bērns atrodas vecāku aizgādībā līdz pilngadības sasniegšanai. Tāpēc no dienas, kad bērns ir sasniedzis pilngadību, māte zaudē tiesības saņemt bērna uzturam paredzētos līdzekļus un izbeidzas tēva pienākums maksāt tos pilngadīga bērna mātei, ja vien šo pienākumu nav noteikusi tiesa. Līdz ar to jautājums par uzturlīdzekļiem bērnam kā pilngadīgai rīcībspējīgai personai ir jārisina pašam.

Ja savstarpēja vienošanās ar bērna tēvu nav iespējama, pilngadīga bērna iespējas pašam piedzīt uzturlīdzekļus savam uzturam ir atkarīgas no tā, kādā izglītības iestādē viņš turpina mācīties.

Atbilstoši Uzturlīdzekļu garantiju fonda likumā noteiktajam, ja bērns turpina iegūt pamatizglītību, vidējo izglītību, arodizglītību vai speciālo izglītību Latvijā un viņa vecāks nenodrošina sava bērna uzturam minimālo uzturlīdzekļu apmēru (30% no valstī noteiktās minimālās algas, kas 2019. gadā ir 129 eiro mēnesī), bērnam ir tiesības saņemt valsts garantētos uzturlīdzekļus arī pēc pilngadības sasniegšanas, bet ne ilgāk kā līdz 21 gada vecuma sasniegšanai. Lai saņemtu uzturlīdzekļus no Uzturlīdzekļu garantiju fonda, bērnam pašam ir jāiesniedz fonda administrācijai noteiktas formas iesniegums par uzturlīdzekļu izmaksu.

Ērtākais veids, kā pieteikties uzturlīdzekļu saņemšanai, ir izmantot portālā www.latvija.lv pieejamo e-pakalpojumu Pieteikšanās uzturlīdzekļu saņemšanai. Šī pakalpojuma izmantošanai nepieciešams reģistrēties, izmantojot internetbankas pieejas datus.

Noteiktas formas iesniegumu par uzturlīdzekļu izmaksu, ko iespējams lejuplādēt fonda administrācijas mājaslapas sadaļā Uzturlīdzekļu saņemšana > Uzturlīdzekļu izmaksas forma, var iesniegt arī citos veidos:

  • nosūtīt pa pastu uz adresi: Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācija, Pulkveža Brieža iela 15, Rīga, LV-1010;
  • klātienē Uzturlīdzekļu garantiju fonda administrācijā Pulkveža Brieža ielā 15, Rīgā (pirmdienās un trešdienās no plkst. 8.30 līdz 19.00; otrdienās, ceturtdienās un piektdienās no plkst. 8.30 līdz 17.00).

Savukārt, ja bērns turpinās mācīties augstskolā, vienīgā iespēja piedzīt uzturlīdzekļus, ja vecāks tos labprātīgi nemaksā, ir prasības celšana tiesā. Tādā gadījumā uzturlīdzekļus ir iespējams piedzīt līdz 24 gadu vecumam. Uzturlīdzekļu apmēru šādā gadījumā nosaka tiesa, ņemot vērā izdevumus, kas nepieciešami, lai bērns varētu pilnvērtīgi apgūt izglītību, kā arī abu vecāku iespējas nodrošināt uzturlīdzekļus.

Plašāk LV portāla skaidrojumā Uzturlīdzekļi bērnam pēc pilngadības sasniegšanas – ko paredz likums un ņem vērā tiesa.