Labdien! Sakiet, lūdzu, kā rīkoties, ja bijušais draugs nevēlas labprātīgi pārtraukt attiecības? Nepārtraukti zvana pa telefonu – gan dienā, gan naktī, raksta īsziņas, zvana pie durvīm, rītos stāv pie mana dzīvokļa durvīm un jau draud, ka pat ar skābi aplies, ja neturpināšu tikties ar viņu, u. tml.?
Jums jāvēršas Valsts policijā (VP) ar iesniegumu. Ar to policijā var vērsties jebkurā situācijā, ja persona uzskata, ka pret viņu ir izdarīts noziedzīgs nodarījums.
Latvijā Krimināllikums (KL) paredz atbildību gan par draudiem izdarīt slepkavību un nodarīt smagu miesas bojājumu (KL 132. pants), gan par vajāšanu (KL 132.1 pants), kurā arī iekļauta draudu izteikšana personai.
Līdz 2018. gada 1. janvārim KL paredzēja tikai sodu par draudiem izdarīt slepkavību vai nodarīt smagu miesas bojājumu, ja ir bijis pamats baidīties, ka šie draudi var tikt izpildīti.
Latvija ir pievienojusies Eiropas Padomes Konvencijai par vardarbības pret sievietēm un vardarbības ģimenē novēršanu un apkarošanu. Līdz ar to no šī gada 1. janvāra stājās spēkā nepieciešamie grozījumi KL, kuros arī vajāšana ir noteikta kā īpašs noziedzīga nodarījuma veids.
Vajāšana ir atkārtota draudīga izturēšanās, kas attiecīgajai personai iedveš bailes, piemēram, tā var būt vairākkārtēja citas personas izsekošana, iesaistīšanās nevēlamā saskarsmē ar citu personu vai paziņošana citai personai par to, ka tā tiek novērota, kā arī fiziska sekošana vardarbības upurim, ierodoties viņa darbavietā, sporta vai izglītības iestādē, un sekošana personai virtuālajā vidē (tērzētavās, sociālo tīklu mājaslapās u. tml.).
Jānorāda, ka ir jāpastāv objektīviem apstākļiem, kas liecina par to, ka vajātājs varētu nodarīt kaitējumu vajātajam vai tā tuviniekiem, piemēram, ir ziņas par to, ka vajātājs agrāk ir varmācīgi izturējies pret vajāto, tā tuviniekiem vai citām personām, ka vajātājs ir bijis agrāk sodīts par vardarbīgiem noziedzīgiem nodarījumiem. Vajātājam var būt objektīvi motīvi apdraudēt minēto personu drošību – atriebība, greizsirdība vai mantkārība.
Vēlams, lai apdraudētā persona fiksē sistemātiski izteiktos draudus, piemēram, saglabājot mobilajā telefonā īsziņas ar izteiktajiem draudiem vai jebkuru citu saraksti, kas liecinātu par to, ka persona tiek vajāta.
Vairāk par to, kas ir vajāšana, varat meklēt LV portāla publikācijā “Par vajāšanu ieviesīs kriminālatbildību”.
Viena kalendāra mēneša ietvaros sniedzam 300 e-konsultācijas.
Tā kā limits ir sasniegts, jautājumu varēsi iesniegt, sākot no nākamā mēneša 1.dienas.
Iespējams, ka atbilde uz līdzīgu jautājumu jau ir sniegta, tāpēc izmanto e-konsultāciju meklētāju!